صورت سود و زیان (P& L) چیست؟

ساخت وبلاگ

درآمد، اجاره دفتر، مالیات، تدارکات، حقوق و دستمزد، خرید لوازم و سایر هزینه ها همه فعالیت های عملیاتی هستند. وقتی صحبت از هزینه ها و درآمدها با پرداخت های معوق، تعهدات، مهلت های انجام تعهدات و غیره می شود، می توانید گیج شوید و متوجه نشوید که شرکت کجا درآمد دارد و کجا ضرر می کند. این همان چیزی است که گزارش P& L برای مشاهده سود و زیان شما است.

صورت سود و زیان نشان می دهد که یک کسب و کار چقدر درآمد دارد و آیا اصلاً درآمد دارد یا خیر. این سند اصلی کسب و کار است که نشان دهنده کارایی و اثربخشی آن است. از این گزارش است که تحلیلگران و سرمایه گذاران می توانند دریابند که درآمدها و هزینه های شرکت چیست و این شرکت در نهایت چه سود خالصی به دست آورده است.

سطح سود خوب منبع داخلی اصلی توسعه فعلی و بلندمدت تجارت است که به امکان افزایش سرمایه و رشد کسب و کار کمک می کند. منبع اصلی رشد ارزش بازار سازمان است. همچنین سود به عنوان شاخصی از اعتبار و رقابت پذیری شرکت در صورت وجود سطح سود پایدار و پایدار در نظر گرفته می شود. این به عنوان تضمینی عمل می کند که شرکت قادر به انجام تعهدات خود در برابر سایر طرف ها است.

What is the Profit and Loss Statement (P&L)

از چه چیزی تشکیل شده است؟

اقلام کلیدی صورت سود و زیان را در نظر بگیرید:

درآمد حاصل از فروش کالا/خدمات

درآمد فروش کل درآمد حاصل از فروش محصولات یا خدمات اصلی یک شرکت است. این شامل عواید حاصل از فروش دارایی شرکت یا فروش دارایی سرمایه گذاری یک تجارت نمی شود. چنین درآمدی در بخش «سایر درآمدها» منعکس خواهد شد.

بر اساس انجام سفارشات، فروش کالا به مشتریان و یا ارائه خدمات به آنها محاسبه می شود. وقتی محصولی را ارسال کردید یا خدماتی را به مشتری ارائه کردید، درآمد حاصل می شود. حتی اگر پول زودتر یا دیرتر برسد، باز هم درآمد حاصل در زمان حمل و نقل در نظر گرفته می شود.

بهای تمام شده کالا/خدمات فروخته شده

این آیتم منعکس کننده هزینه هایی است که مستقیماً با تولید کالاهای فروخته شده مرتبط است، مانند خرید مواد و قطعات یدکی برای ساخت محصول، پرداخت دستمزد به کارگرانی که کالا را تولید می کنند یا خدمات ارائه می دهند و هزینه های سربار مرتبط (برق، سوخت،و غیره).

این همان چیزی است که تجارت پس از تمام هزینه های تهیه محصول یا ارائه خدمات ، پوشش می دهد اما قبل از کسر هزینه های ثابت انجام کار (اداری و سایر هزینه ها).

این هزینه های دیگری است که یک تجارت متحمل شده است که به تولید واقعی محصولات گره خورده نیست. آنها را می توان بین یک گروه تحقیق و توسعه و گروه فروش ، عمومی و اداری تقسیم کرد.

هزینه های اداری: هزینه های مربوط به مدیریت شرکت به طور کلی. اینها می تواند هزینه ای برای پرسنل اداری و مدیریت ، استهلاک ، هزینه حمل و نقل ، خدمات اشخاص ثالث ، اجاره باشد.

فروش هزینه ها: هزینه های مرتبط با فروش محصولات ، به عنوان مثال ، وظایف صادرات ، هزینه های فروش پرسنل ، هزینه های بازاریابی ، هزینه های حمل و نقل برای تحویل محصولات.

برخی از مشاغل تصمیم می گیرند که بدون گروه بندی آنها ، لوازم اداری ، اجاره ، حقوق و سایر هزینه ها را ذکر کنند.

این خط به سادگی تفاوت بین درآمد و هزینه ها را نشان می دهد. درآمد عملیاتی تحت تأثیر مالیات و برداشت قرار نمی گیرد. این اغلب به عنوان یک ارزش مهم تر در گزارش و خط نهایی نهایی در نظر گرفته می شود.

درآمد و هزینه های دیگر

سایر هزینه های عملیاتی/درآمد ، خالص. خالص به این معنی است که این مورد منعکس کننده تراز سایر درآمد عملیاتی و سایر هزینه های عملیاتی است. بسته به اینکه معاملات از نظر میزان درآمد یا هزینه ها بیش از حد بیش از حد انجام می شود ، این مورد دارای یک علامت مثبت یا منفی خواهد بود.

درآمد دیگر معمولاً شامل درآمد حاصل از فروش ملک ، جبران پرونده های دادگاه ، جریمه ها ، مجازات ها ، هزینه های اجتماعی ، کسر رزرو و غیره است. به عبارت دیگر ، این جریان های نقدی و خروج از فعالیت های غیر از عملیاتی است. شما می توانید هر چیزی را از بهره و سود (ضرر) در مورد اوراق بهادار و بهره وام به وام به مبالغ حاصل از سود سهام مشاهده کنید.

درآمد قبل از تأمین مالیات بر درآمد و بهره

تنها تفاوت هزینه های عملیاتی این است که این خط هرگونه تعدیل درآمد و هزینه های دیگر را به هزینه های عملیاتی در نظر می گیرد ، که در برخی موارد می تواند قابل توجه باشد.

این خطی است که تمام پولی را که برای پوشش تعهدات مالیاتی به دست آورد ، نشان می دهد.

این خط پایین یا سود خالص مالیات است. این نتیجه نهایی مالی گزارشی است که نشان می دهد در پایان دوره چقدر در اختیار صاحبان باقی می ماند و می تواند برای سرمایه گذاری یا پرداخت سود سهام استفاده شود.

اگر شرکت سود سهام را بپردازد ، این خط میزان پول پس گرفته شده برای پرداخت سود سهام را نشان می دهد. اگر سود سهام وجود نداشته باشد ، می تواند منعکس کننده برداشت مالک باشد.

سود را برای دوره حفظ کرد

دقیقاً همانطور که نام آن گفته می شود ، این مبلغ پولی است که از فروش کالاها یا خدماتی حاصل می شود که در واقع با این شرکت باقی می ماند تا برای اهداف مختلف استفاده شود.

سود هر سهم

این خطی است که بیشتر بیانیه های درآمدی دارند. از شماره EPS برای تعیین قیمت سهم شرکت استفاده می شود. EPS می تواند توسط سرمایه گذاران برای محاسبه نسبت مهم P/E سرمایه گذاری استفاده شود. این نسبت نشان می دهد که سهام شرکت کم ارزش یا بیش از حد ارزش گذاری شده است.

نگه داشتن سوابق مالی مناسب زمان بسیار زیاد است و اشتباهات کوچک می تواند پرهزینه باشد. BookStime اطمینان می دهد که شماره های شما 100 ٪ دقیق است ، بنابراین می توانید روی رشد تجارت خود تمرکز کنید.

تحلیل و بررسی

برای اینکه یک شرکت بتواند توسعه و رشد کند ، باید بدانید که در واقع چه مقدار می کند ، در صورت از دست دادن سود ، در صورت کم بودن سود ، و چه فعالیت هایی به آن اجازه می دهد تا بازده خوبی را به همراه داشته باشد. در حالت ایده آل ، با تجزیه و تحلیل درآمد و هزینه ، نه تنها می توانید پس انداز کنید بلکه فرصت های بیشتری برای افزایش سود پیدا کنید. تجزیه و تحلیل بیانیه سود و زیان به شما امکان می دهد درک کنید:

  • تجارت و سودآوری شرکت چقدر کارآمد است.
  • پویایی توسعه و رشد شرکت ؛
  • ساختار هزینه شرکت - نقاط ضعف و مزایای رقابتی آن.

هنگام بررسی این گزارش ، به خاطر داشته باشید که عوامل بی شماری وجود دارد که می توانند هر مورد را به یک روش یا دیگری تغییر دهند. با این وجود ، توجه ویژه ای به درآمد فروش که بیانیه از آن شروع می شود و سود خالص است. چندین شاخص کلیدی دیگر وجود دارد که باید در گزارش به آنها توجه کنید. یکی از آنها EBITDA یا سود قبل از بهره ، مالیات و استهلاک است. این یک شاخص مهم از کارآیی عملیاتی است که در بسیاری از تکنیک های تجزیه و تحلیل و ارزیابی تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

استهلاک اصلی ترین کالای "غیر نقدی" است که سرمایه گذاری های قبلی را به خود اختصاص می دهد. این می تواند تفاوت بزرگی بین سود شرکت و در دسترس بودن پول رایگان ایجاد کند. در عین حال ، می تواند نیازهای آینده برای سرمایه گذاری های جدید را برای جایگزینی تجهیزات نشان دهد. استهلاک نیاز به مطالعه دقیق دارد ، که ممکن است نیاز به تجزیه و تحلیل گزارش های مالی برای چندین دوره و همچنین جمع آوری اطلاعات غیر مالی در مورد دارایی های مورد استفاده شرکت داشته باشد.

هنگام تجزیه و تحلیل این سند ، درک این نکته نیز حائز اهمیت است که برای همه موارد بیانیه سود و زیان ، تأمل از حرکت واقعی پول نیست بلکه از معاملات مستند است. بنابراین ، اگر کالاها طبق اسناد فروخته شوند (به عنوان مثال ، توافق نامه ای به این نتیجه می رسد که مالکیت به خریدار منتقل شده است) ، پس از آن درآمد در کتاب های حسابداری ثبت می شود. در این حالت ، پرداخت واقعی کالا توسط خریدار ممکن است بعداً ، حتی در دوره بعدی انجام شود. حرکت پول به شکل کاملاً متفاوتی از گزارشگری منعکس می شود ، که "بیانیه جریان نقدی" نامیده می شود.

برای تجزیه و تحلیل بیانیه درآمد ، سه روش برای انجام آن وجود دارد: تجزیه و تحلیل عمودی ، تجزیه و تحلیل افقی ، تجزیه و تحلیل نسبت های مالی. هدف اصلی تجزیه و تحلیل عمودی شناسایی تغییرات در ساختار هزینه و سودآوری شرکت است. چنین تغییراتی می تواند منفی و مثبت باشد. برای انجام تجزیه و تحلیل عمودی ، لازم است سهم کلیه موارد موجود در گزارش را به صورت درصد محاسبه شود.

نوع افقی تجزیه و تحلیل شامل ارزیابی پویایی تغییر موارد خط فردی است. رشد شدید و پایدار کالاهای درآمدی قطعاً یک سیگنال مثبت است که نشان دهنده رشد و توسعه شرکت است ، در حالی که باید با احتیاط افزایش یابد. برای انجام یک تجزیه و تحلیل افقی ، باید در مقایسه با دوره قبلی ، تغییر درصد نسبی هر مورد خط را در گزارش پیدا کنید. این تجزیه و تحلیل در طی چند سال به بهترین وجه انجام می شود زیرا امکان شناسایی روندهای بلند مدت را فراهم می کند.

تجزیه و تحلیل مالی بیانیه سود و زیان با استفاده از نسبت ها برای ارزیابی عملکرد کل شرکت با استفاده از شاخص های سودآوری و اثربخشی استفاده از دارایی های فردی شرکت انجام می شود. برای محاسبه این نسبت ها ، نه تنها به داده های این گزارش بلکه به ترازنامه نیز نیاز دارید.

برای ارزیابی اثربخشی کل کار یک شرکت ، از بازده سهام عدالت اغلب استفاده می شود. برای ارزیابی کارآیی استفاده از دارایی های مختلف ، مانند گردش مالی دارایی به طور کلی ، گردش مالی موجودی ، گردش مالی دریافتنی و غیره استفاده می شود. جوهر این شاخص ها به این واقعیت کاهش می یابد که شما درآمد شرکت و اندازه انواع خاصی از دارایی ها را در ارتباط دارید. البته نسبت های مالی دیگری نیز وجود دارد که می توانند با استفاده از داده های صورت درآمد و همچنین ترازنامه محاسبه شوند.

فارکس کاران ایران...
ما را در سایت فارکس کاران ایران دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ديناروند فهيمه بازدید : 36 تاريخ : جمعه 19 خرداد 1402 ساعت: 23:26