فراتر از بیت کوین: blockchain امور مالی ، علم و جهان را تغییر خواهد داد

ساخت وبلاگ

این فناوری در هر زمینه ای با نیاز به معاملات ایمن برنامه های بی پایان دارد

فناوری blockchain: کابوس کلاهبردار. تصویر: iStock

فناوری blockchain در دنیای عادلانه تری قرار دارد ، جایی که تولید کنندگان و خریداران می توانند بدون نیاز به بانک ها و موسسات متمرکز ، مستقیماً کالاها و خدمات را مبادله کنند. اگرچه با بیت کوین در ارتباط است ، اما اکنون به روش های زیادی برای منافع مشترک کاربران خود اعمال می شود.

دنیای مالی مدت هاست که توسط بانکها کنترل می شود ، که برای تسهیل معاملات اقتصادی ، ارز ، اعتبار و امنیت لازم را فراهم کرده اند. در سال 2009 ، این کنترل تاریخی تضعیف شد وقتی که blockchain به مردم وسیله ای برای معامله مستقیم - بدون بانک ها - از طریق شبکه های محافظت شده خود به مردم واگذار کرد.

به طور سنتی ، هر یک از شرکت کنندگان در یک معامله مالی دارای سیستم ضبط خود یا دفترچه کاغذی بوده است ، می گوید: پروفسور جان برللین ، که در مراکز تحقیقاتی Smart ، Vistamilk و Insight SFI در NUI Galway ، پیشگام blockchain در ایرلند مستقر است."به عنوان مثال ، در معاملات املاک ، صاحب ملک ، خریدار ، حراج ، بانک و شرکت وام مسکن وجود دارد."

برسلین می افزاید: "حتی اگر معامله مربوط به همه آن احزاب باشد ، همه آنها نسخه ای از حقیقت دارند که ممکن است یکسان باشد ، یا تا حدی یکسان باشد ، اما ممکن است با نسخه های طرفین دیگر نیز متفاوت باشد."

این سیستم قدیمی از طریق تکیه بر انسان برای اعتبارسنجی و بررسی های قانونی در اطراف ، در مورد املاک ، به عنوان مثال ، مالکیت و رتبه بندی های اعتباری ، برای خطاها باز است. بسته به افراد و همچنین معاملات درگیر ، می تواند برای کلاهبرداری نیز باز باشد و از آنجا که این کار بر روی کاغذ انجام شده است ، تأخیرها وجود خواهد داشت.

blockchain شانس خطا و کلاهبرداری را کاهش می دهد ، ضمن کاهش پیچیدگی و افزایش کارآیی. این کار را با داشتن یک دفترچه الکترونیکی مشترک یا رکورد انجام می دهد. قبل از ثبت معامله جدید ، طبق قوانین توافق شده باید توسط همه کاربران توافق شود - و پس از ورود به آن ، نمی توان آن را دستکاری کرد.

برسلین می گوید: "شما می توانید آن را به عنوان یک نسخه مشترک یا مشترک از حقیقت فکر کنید.""من همچنین شنیده ام که آن را کمی شبیه به یک فایل بزرگ اکسل ذکر کرده است که در آن همه می توانند جزئیات معامله را ببینند و به آنچه در یک معامله انجام شده است دسترسی داشته باشد."

مکانیسم ضد کلاهبرداری

این فقط امور مالی و رمزنگاری نیست که به نفع آن است. این روزها blockchain به احتمال زیاد برای تأیید منشأ غذاهای ارگانیک یا مطابقت با افراد بیمار با یک کارآزمایی بالینی اعمال می شود ، زیرا این امر می تواند تجارت ارزهای رمزنگاری آنلاین مانند بیت کوین ، اتریوم یا Litecoin را تضمین کند.

مهمترین نکته در مورد blockchain این است که می تواند یک مکانیسم ضد کلاهبرداری فوق العاده قدرتمند از طریق اطمینان از تنها کسانی که مطابق با قوانین توافق شده هستند ، پاداش بگیرند.

blockchain ریاضیات در قلب خود است و به طور خاص مبتنی بر کاربرد آنچه که رمزنگاری منحنی بیضوی نامیده می شود. این اجازه می دهد تا یک مقدار جدید ، منحصر به فرد و غیرقابل تغییر - به نام هش - هر بار که چیزی با ارزش باشد ، که مطابق با قوانین است ، ایجاد شود.

این هش ممکن است نمایانگر افزودن یک سند توسط یک رشد دهنده سبزیجات باشد که ثابت می کند حمل و نقل کلم به صورت ارگانیک رشد کرده است. این می تواند مجموعه ای از رسیدهای اضافه شده توسط یک سازمان خیریه باشد که نشان می دهد یک ترانس وجوه اهدا شده به روشی مناسب هزینه شده است. یا ممکن است تأیید شود که شخص خاص صاحب برخی از داده های پزشکی است.

نکته این است که هیچ هش جدیدی را نمی توان ایجاد کرد و به یک blockchain اضافه کرد ، مگر اینکه داده هایی که نشان می دهد مطابق با مجموعه ای از قوانینی باشد که از قبل توسط کاربران خود توافق شده است. اگر به عنوان مثال ، کشاورز سعی کند از اسناد غیر تصویب شده برای تأیید محصولات ارگانیک خود استفاده کند ، آن را رد می کند. یا اگر یک موسسه خیریه رسیدهای کاذب را برای تأمین هزینه های تأیید نشده ارسال کند ، این رد می شود. blockchain ، همانطور که توسط کاربران آن بیان شده است ، پیروی کامل از قوانین را می طلبد و کلاهبرداران را مجازات می کند.

فرایند اعتبار سنجی افزودن داده ها به یک blockchain معدن نامه نامیده می شود و کسانی که این کار را انجام می دهند ، معدنچیان blockchain نامیده می شوند. به طور کلی هرچه معدنچیان بیشتری داشته باشند ، یک blockchain وجود دارد ، امنیت بیشتری نیز دارد. افرادی که یک blockchain را معدن می کنند ، در آن شرکت می کنند - کسانی که دارای قدرت رایانه ای لازم هستند.

از نظر امنیت ، طرفداران blockchain استدلال می كنند كه نسبت به بانك ها و سایر موسسات برتر است زیرا سوابق دیجیتالی در یك یا دو پایگاه داده نگهداری نمی شوند كه هكرها می توانند سپس به آن حمله كنند. در عوض ، سوابق blockchain به طور یکسان و همزمان در بسیاری از مکان ها توسط همه کاربران آن برگزار می شود. این بدان معنی است که هک کردن و تغییر داده های blockchain در کنار غیرممکن است.

اثر انگشت

هش هر بلوک در یک blockchain را می توان به عنوان چیزی شبیه به اثر انگشت الکترونیکی تصور کرد ، زیرا به طور منحصر به فرد هر بلوک و تمام محتوای آن را مشخص می کند. بلوک ها همچنین حاوی هش بلوک قبلی در زنجیره هستند. اگر یک بلوک تغییر یابد ، تمام بلوک های موجود در blockchain پیش از آن نامعتبر می شوند.

بنابراین ، وظیفه هکرها هنگام باز کردن قفل blockchain بسیار زیاد است. این ممکن است ، با استفاده از قدرت یک ابر رایانه مدرن برای دستکاری و محاسبه مجدد همه هش ها در یک بلوک برای ایجاد یک blockchain جدید ، تغییر یافته اما معتبر. این جایی است که مفهوم "اثبات کار" در حال بازی است.

اثبات کار مکانیسمی است که توسط سازندگان blockchain معرفی شده است تا باعث کند شدن ایجاد بلوک های جدید در زنجیره شود ، به طوری که برای تأیید اثبات کار و اضافه کردن یک بلوک جدید به زنجیره ، بسیار طولانی تر طول می کشد - شاید تا 10 دقیقه طول بکشد. این بدان معنی است که تغییر بلوک ها ، حتی برای یک ابر رایانه ، زمان قابل تعویض طول می کشد.

در یک blockchain عمومی هرکسی می تواند به آن بپیوندد و هنگامی که این کار را انجام دهد ، یک نسخه کامل از blockchain دریافت می کند. اگر کسی در زنجیره بلوک جدیدی ایجاد کند ، این برای همه ارسال می شود ، و هر گره روی زنجیره اطمینان می دهد که با آن دستکاری نشده است. بلوک جدید فقط در صورت رضایت همه کاربران آن به blockchain اضافه می شود.

برای موفقیت در دستکاری با یک blockchain ، یک هکر باید در تمام بلوک های موجود در زنجیره تداخل داشته باشد ، اثبات کار را برای هر بلوک مجدداً انجام دهد و بیش از 50 درصد از شبکه blockchain همتا را کنترل کند. فقط در این صورت یک بلوک دستکاری شده پذیرفته و به زنجیره اضافه می شود. یک کار تقریبا غیرممکن

و امنیت در اینجا متوقف نمی شود. بلاکچین ها به طور مداوم در حال تحول هستند تا از هکرهای احتمالی جلو بمانند. به عنوان مثال ، قراردادهای هوشمند یک توسعه نسبتاً اخیر در blockchain است. این قراردادها در اصل برنامه های نرم افزاری هستند که در blockchain ذخیره می شوند و برای انجام عملکردهای بیت کوین ، در صورت برآورده شدن شرایط خاص از قبل ، برای انجام توابع مانند تبادل بیت کوین استفاده می شوند.

کاربرد جدیدی از blockchain که توجه قابل توجهی در رسانه ها را به خود جلب می کند ، استفاده از نشانه های غیر قابل تغییر (NFT) در دنیای هنر دیجیتال و رسانه ها است. یک پرونده JPEG توسط هنرمند بول به نام همه روزها - 5000 روز اول رکوردی را برای یک اثر هنری دیجیتالی تنظیم کرد که به صورت آنلاین با قیمت 69 میلیون دلار توسط کریستی در ماه مارس فروخته شد.

برسلین می گوید: "ما افرادی داریم که این فیلم های NFT از لحظات ورزشی نمادین ، آثار هنری ، اولین توییت و موارد دیگر را می فروشند.""این دارایی فیزیکی نیست ، بلکه نشانه ای است که به مالکیت یک دارایی دیجیتالی که می تواند خریداری شود ، در برخی موارد برای مقادیر به ظاهر دیوانه وار است."

برنامه های در حال رشد

از آنجا که blockchain بالغ شده و کاربران بیشتری را به دست آورده است ، تعداد روش های اعمال شده نیز به همین ترتیب افزایش یافته است. از آن برای ردیابی حرکت یک محصول در هر مرحله از زنجیره های مختلف تأمین استفاده می شود. از آن در صنایع پیچیده استفاده می شود که قطعات ، مؤلفه ها و مواد تشکیل دهنده آن از منابع متعدد و کشورها باید قبل از ترکیب در برخی از محصولات نهایی ، همه تأیید شوند.

دکتر لورا بردی مدیر برنامه در Futureneuro ، مرکز تحقیقات SFI بیماریهای عصبی مزمن و نادر ، در کالج رویال جراحان در ایرلند است. او بخشی از یک پروژه با استفاده از blockchain و هوش مصنوعی برای مطابقت با بیماران بیمار با آزمایشات بالینی بر اساس داده های بالینی و ژنومی آنها است.

این پروژه که شامل Futureneuro و همچنین Singularity Alpha ، Microsoft Ireland و Ergo است ، 3. 9 میلیون یورو بودجه از صندوق نوآوری فناوری مختل کننده (DTIF) دریافت کرده است ، یک صندوق 500 میلیون یورو که تحت Project Ireland 2040 تأسیس شده است.

بردی می گوید: "این پروژه در حال توسعه این بستر هوش مصنوعی و فعال شده با blockchain است که بر اساس ژنوتیپ و فنوتیپ آنها با آزمایشات بالینی مربوطه مطابقت خواهد داشت."در ازای یافتن مناسب ترین آزمایش برای آنها ، از کسانی که از این پلتفرم استفاده می کنند ، خواسته می شود داده های ژنتیکی خود را به اشتراک بگذارند.

بردی می گوید: "مری ممکن است یک اعلان را دریافت کند که او با 10 کارآزمایی بالینی که بیماری او را در نظر گرفته است ، در آنجا با بیماری خود و معیارهای ورود و محرومیت برای آزمایشات بالینی مطابقت داشته است."مریم به هوش هوش مصنوعی و سطح امنیت ارائه شده توسط blockchain متکی است.

دکتر Kosala Yapa ، از مراکز تحقیقاتی ویستامیلک و بینش SFI ، NUI Galway ، در حال توسعه blockchain برای لبنیات است.

وی می گوید: "در ایرلند ، ضبط شیر در چهار مکان اصلی اتفاق می افتد."وی گفت: "شیر روی blockchain ثبت شده است و این سوابق می تواند برای بررسی انطباق استفاده شود. اگر محصولات لبنی مانند پنیر را توسعه می دهید ، می بینید که کدام قسمت از یک مزرعه خاص آمده است. "

برسلین می گوید ، blockchain در تعداد فزاینده ای از مناطق مورد استفاده قرار می گیرد و ایرلند در مکان خوبی برای بهره مندی از تغییرات است."مناطق کاربردی در اینجا از قابلیت ردیابی داروی حیوانات برای کاهش میزان مصرف آنتی بیوتیک گرفته تا ارائه سوابق فروش و خدمات دست دوم برای ماشین آلات مزرعه با ارزش بالا-اما همچنین می تواند برای هر منطقه با نیاز اثبات شده برای معاملات امن نیز اعمال شود."

فارکس کاران ایران...
ما را در سایت فارکس کاران ایران دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ديناروند فهيمه بازدید : 33 تاريخ : جمعه 19 خرداد 1402 ساعت: 23:43