ساختار اصلی چرخه نظریه الیوت

ساخت وبلاگ

موج الیوت به یک تئوری (یا اصل) اشاره دارد که سرمایه گذاران و معامله گران ممکن است در تجزیه و تحلیل فنی اتخاذ کنند. این اصل مبتنی بر این ایده است که بازارهای مالی صرف نظر از بازه زمانی ، تمایل به پیروی از الگوهای خاص دارند.

در اصل ، نظریه موج الیوت (EWT) نشان می دهد که حرکات بازار دنباله ای طبیعی از چرخه روانشناسی جمعیت را دنبال می کند. الگوهای با توجه به احساسات فعلی بازار ایجاد می شوند ، که بین نزولی و صعودی متناوب است.

اصل موج الیوت در دهه 30 توسط رالف نلسون الیوت - یک حسابدار و نویسنده آمریکایی - ایجاد شد. با این حال ، این تئوری به لطف تلاش های رابرت آر. پرچتر و A. J. فراست ، در دهه 70 محبوبیت زیادی پیدا کرد.

در ابتدا ، EWT به عنوان اصل موج خوانده می شد ، که توضیحی از رفتار انسان است. ایجاد الیوت مبتنی بر مطالعه گسترده وی در مورد داده های بازار ، با تمرکز بر بازارهای سهام بود. تحقیقات سیستماتیک وی شامل حداقل 75 سال اطلاعات بود.

به عنوان یک ابزار تجزیه و تحلیل فنی ، EWT اکنون در تلاش برای شناسایی چرخه ها و روندهای بازار استفاده می شود و می تواند در طیف وسیعی از بازارهای مالی اعمال شود. با این حال ، موج الیوت یک شاخص یا تکنیک تجارت نیست. در عوض ، این یک تئوری است که ممکن است به پیش بینی رفتار بازار کمک کند. همانطور که Prechter در کتاب خود بیان می کند:

[)] اصل موج در درجه اول یک ابزار پیش بینی نیست. این شرح مفصلی در مورد نحوه رفتار بازارها است.

- Prechter ، R. R. اصل موج الیوت (ص . 19).

الگوی اساسی موج الیوت

به طور معمول ، الگوی اساسی موج الیوت با یک الگوی هشت موج قابل شناسایی است ، که شامل پنج موج انگیزه (که به نفع روند اصلی حرکت می کنند) و سه موج اصلاحی (که در جهت مخالف حرکت می کنند).

بنابراین ، یک چرخه کامل موج الیوت در یک بازار صعودی به این شکل است:

توجه داشته باشید که ، در مثال اول ، ما پنج موج انگیزه داریم: سه در حرکت به سمت بالا (1 ، 3 و 5) ، به علاوه دو در حرکت رو به پایین (A و C). به عبارت ساده تر ، هر حرکتی که مطابق با روند اصلی باشد ، ممکن است یک موج انگیزه محسوب شود. این بدان معنی است که 2 ، 4 و B سه موج اصلاحی هستند.

اما به گفته الیوت ، بازارهای مالی الگوهای ماهیت فراکتالی را ایجاد می کنند. بنابراین ، اگر ما به بازه های زمانی طولانی تر بزرگنمایی کنیم ، حرکت از 1 به 5 نیز می تواند یک موج با انگیزه (I) در نظر گرفته شود ، در حالی که حرکت A-B-C ممکن است یک موج اصلاحی واحد (II) باشد.

همچنین ، اگر ما به بازه های زمانی کمتر بزرگنمایی کنیم ، یک موج با انگیزه واحد (مانند 3) می تواند بیشتر به پنج موج کوچکتر تقسیم شود ، همانطور که در بخش بعدی نشان داده شده است.

در مقابل ، یک چرخه موج الیوت در یک بازار نزولی به این شکل است:

امواج انگیزه

همانطور که توسط Prechter تعریف شده است ، امواج انگیزه همیشه در همان جهت روند بزرگتر حرکت می کنند.

همانطور که تازه دیدیم ، الیوت دو نوع توسعه موج را شرح داد: امواج انگیزه و اصلاحی. مثال قبلی شامل پنج انگیزه و سه موج اصلاحی بود. اما اگر به یک موج انگیزه واحد بزرگنمایی کنیم ، از یک ساختار پنج موج کوچکتر تشکیل می شود. الیوت آن را الگوی پنج موج نامید و او سه قانون را برای توصیف شکل گیری آن ایجاد کرد:

موج 2 نمی تواند بیش از 100 ٪ از حرکت قبلی موج 1 را بازگرداند.

موج 4 نمی تواند بیش از 100 ٪ از حرکت موج 3 را بازگرداند.

در بین امواج 1 ، 3 و 5 ، موج 3 نمی تواند کوتاهترین باشد و اغلب طولانی ترین آن است. همچنین ، موج 3 همیشه از انتهای موج 1 حرکت می کند.

امواج اصلاحی

بر خلاف امواج انگیزه ، امواج اصلاحی به طور معمول از یک ساختار سه موج ساخته می شوند. آنها اغلب توسط یک موج اصلاحی کوچکتر که بین دو موج انگیزه بزرگتر اتفاق می افتد تشکیل می شوند. این سه موج اغلب A ، B و C نامگذاری شده اند.

در مقایسه با امواج انگیزه ، امواج اصلاحی تمایل به کوچکتر بودن دارند زیرا در برابر روند بزرگتر حرکت می کنند. در بعضی موارد ، چنین مبارزات ضد گرایش همچنین می تواند امواج اصلاحی را برای شناسایی بسیار سخت تر کند زیرا می تواند از نظر طول و پیچیدگی متفاوت باشد.

به گفته Prechter ، مهمترین قاعده ای که باید در مورد امواج اصلاحی در نظر داشته باشید این است که آنها هرگز از پنج موج ساخته نمی شوند.

آیا موج الیوت کار می کند؟

بحث در مورد کارآیی امواج الیوت وجود دارد. برخی می گویند که میزان موفقیت اصل موج الیوت به شدت به توانایی معامله گران در تقسیم دقیق حرکات بازار به روندها و اصلاحات بستگی دارد.

در عمل ، امواج ممکن است از چند طریق کشیده شوند ، بدون اینکه لزوماً قوانین الیوت را بشکنند. این بدان معنی است که ترسیم امواج به درستی از یک کار ساده دور نیست. نه تنها به این دلیل که به تمرین نیاز دارد ، بلکه به دلیل سطح بالای ذهنیت درگیر است.

بر این اساس ، منتقدین استدلال می کنند که نظریه موج الیوت به دلیل ماهیت بسیار ذهنی خود یک نظریه قانونی نیست و به مجموعه ای از قوانین کاملاً تعریف شده متکی است. با این وجود ، هزاران سرمایه گذار و بازرگان موفق وجود دارند که موفق شده اند اصول الیوت را به روشی سودآور اعمال کنند.

جالب اینجاست که تعداد فزاینده ای از بازرگانان که تئوری Rwave Elliott را با شاخص های فنی ترکیب می کنند تا میزان موفقیت آنها را افزایش داده و خطرات را کاهش دهند. ردیابی فیبوناچی و شاخص های پسوند فیبوناچی شاید محبوب ترین نمونه ها باشند.

افکار پایانی

به گفته Prechter ، الیوت هرگز واقعاً حدس نمی زد که چرا بازارها تمایل به ارائه یک ساختار موج 5-3 دارند. در عوض ، او به سادگی داده های بازار را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و به این نتیجه رسید. اصل الیوت صرفاً نتیجه چرخه های اجتناب ناپذیر بازار است که توسط طبیعت انسانی و روانشناسی جمعیت ایجاد شده است.

همانطور که ذکر شد ، با این حال ، موج الیوت یک شاخص TA نیست ، بلکه یک تئوری است. به همین ترتیب ، هیچ راه صحیحی برای استفاده از آن وجود ندارد و ذاتاً ذهنی است. پیش بینی دقیق حرکت بازار با EWT نیاز به تمرین و مهارت دارد زیرا معامله گران باید بفهمند که چگونه می توانند شمارش موج را ترسیم کنند. این بدان معنی است که استفاده از آن می تواند خطرناک باشد - به خصوص برای مبتدیان. جالب اینجاست که تعداد فزاینده ای از بازرگانان که تئوری موج الیوت را با شاخص های فنی ترکیب می کنند ، برای افزایش میزان موفقیت آنها و کاهش خطرات وجود دارد. ردیابی فیبوناچی و شاخص های پسوند فیبوناچی شاید محبوب ترین نمونه ها باشند.

فارکس کاران ایران...
ما را در سایت فارکس کاران ایران دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ديناروند فهيمه بازدید : 28 تاريخ : جمعه 19 خرداد 1402 ساعت: 23:56