چگونه از آنالیز فنی استفاده می کنید؟

ساخت وبلاگ

برای شروع در تجزیه و تحلیل فنی ، باید موارد زیر را انجام دهید:

 1. نمودار خود را به نمودار شمعدانی تبدیل کنید
 2. الگوهای نمودار را درک کنید
 3. در مورد معکوس شمعدان بیاموزید
 4. یک شاخص مناسب پیدا کنید
 5. تجزیه و تحلیل موج الیوت را بیاموزید
 6. تجزیه و تحلیل فنی را با تجزیه و تحلیل اساسی ترکیب کنید (بیشتر سرمایه گذاران در انجام این مرحله آخر ناکام هستند)

انواع مختلف نمودارها

یک نمودار خط معمولی قیمت بسته شدن یک سهام و نحوه تغییر آن را با گذشت زمان نشان می دهد. این کار با گرفتن قیمت پایانی هر روز و ترسیم آن به مرور زمان ساخته می شود. با این حال ، قیمت های سهم در طول روز بسیار حرکت می کنند. متأسفانه نمودار عادی شما این اطلاعات را ضبط نمی کند. این نمودارهای خط همان چیزی است که اکثر مردم به آن نگاه می کنند ، اما این مانند تماشای یک تلویزیون سیاه و سفید است.

نمودار خط ساده

نمودار بالا فاقد جزئیات است. ما می توانیم تقریباً بگوییم که سهام در کجا قرار دارد ، اما هیچ جزئیاتی در مورد نحوه تجارت آن وجود ندارد. بعضی اوقات سهام روز را در سطح بالایی شروع می کند ، اما فروش زیادی را در طول روز مشاهده می کنید. بعضی اوقات سهام روز را در یک نقطه پایین شروع می کند اما در طول روز خرید پایدار را مشاهده می کنید. هر دو وضعیت در مورد تقاضای سهام چیز جالبی به ما می گویند ، اما این در یک نمودار خط اسیر نمی شود.

اولین قدم برای تجزیه و تحلیل فنی تبدیل نمودار خود به یکی است که اطلاعات بیشتری به ما می دهد. اولویت ما استفاده از نمودار "شمعدان" است.

یک نمودار شمعدان برای تجزیه و تحلیل فنی مفیدتر است زیرا برای هر دوره زمانی قیمت های افتتاح و بسته شدن و همچنین پایین و اوج در آن دوره را نشان می دهد.

منحصر به فرد با تجزیه و تحلیل اساسی و فنی

هنوز مشترک نیستید؟الآن به صورت رایگان بپیوندید!

هر هفته نکات و استراتژی های هفتگی خود را در صندوق ورودی خود دریافت کنید.

جایزه: برای بارگیری راهنمای معاملات 21 صفحه ما اکنون ثبت نام کنید.

در زیر تجزیه و تحلیل آنچه هر شمع نشان می دهد آورده شده است:

Candlestick

شمعدان

اکنون بیایید به همان نمودار خط نگاه کنیم ، اما هر روز را به شمع فردی خود تبدیل کنیم:

Converted line chart into candlestick chart

نمودار خط تبدیل به نمودار شمعدان

مثل این است که ما خودمان یک تلویزیون رنگی HD خریداری کرده ایم و جزئیات آن در حال پرش است. دیدن این محدوده ها در یک نمودار ، اطلاعات بسیار بیشتری را برای تصمیم گیری های بهتر سرمایه گذاری در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

در زیر نمودار هفتگی از همان سهام قرار دارد. یعنی هر شمعدان نشان دهنده ارزش یک هفته عمل قیمت است.

Weekly Chart

نمودار هفتگی

هنگامی که شروع به آشنایی با شمعدان ها کردید ، در نگاه اول می توانید ببینید که آیا سهام به روشی "صعودی" یا "نزولی" تجارت می کند.

تجزیه و تحلیل فنی الگوهای نمودار

با تجزیه و تحلیل فنی ما از الگوهای نمودار برای تجزیه و تحلیل سهام استفاده می کنیم. الگوی نمودار زمانی است که قیمت های موجود در نمودار شکل خاصی را شکل می دهد. این شکل ها به صورت گرافیکی رفتار معامله گران در بازار را به ما نشان می دهد و این بدان معنی است که ما می توانیم پیش بینی هایی را در مورد آنچه ممکن است اتفاق بیفتد انجام دهیم.

الگوهای نمودار به طور کلی در دو نوع قرار می گیرند:

 1. الگوهای ادامهاینها به ما می گویند که احتمالاً یک روند ادامه خواهد یافت.
 2. الگوهای معکوس. این جایی است که احتمالاً یک روند (بالا یا پایین) به پایان می رسد.

1. الگوهای ادامه

یک الگوی ادامه در طی یک روند رخ می دهد و می تواند نشان دهد که احتمالاً یک روند حتی بیشتر ادامه خواهد یافت. یک معامله گر آماتور ممکن است ببیند که حرکات قیمت خاصی رخ می دهد و معتقد است که آنها باید از یک موقعیت خارج شوند. بنابراین یک سرمایه گذار که با الگوهای مداوم آشنا است ، می تواند بداند که در این موقعیت باقی بماند ، یا حتی در این دانش که می تواند با روند قبلی پیش برود ، موقعیت جدیدی را وارد کند. انواع مختلفی از الگوهای ادامه وجود دارد. بیایید اکنون به چند نمونه در عمل نگاه کنیم.

پرچم

پرچم یک الگوی ادامه است که شبیه مستطیل است. تمایل به حرکت در برابر روند دارد. یعنی اگر روند به پایان رسیده باشد ، پرچم شاهد پایین آمدن قیمت در آن زمان خواهد بود. پرچم ها سیگنال های صعودی هستند که نشان می دهد سهام به قیمت بالاتر می رسد.

عمل قیمت ، مانند سایر الگوهای ادامه ، باید در مقایسه با حرکت "تحریک آمیز" قبل از آن ، "اصلاحی" تر باشد.

Flag

پرچم

سکه

یک خط شبیه به یک پرچم است اما شبیه مثلث متقارن است. این الگوهای صعودی در جایی آغاز می شود که یک حرکت بزرگ به سمت بالا در سهام و سپس دوره ادغام وجود دارد که در آن پشتیبانی و مقاومت در کنار هم ادغام می شوند. این دوره ادغام نتیجه برخی از معامله گران در حال خروج از موقعیت های طولانی و برخی از معامله گران در موقعیت هایی که در انتظار واژگونی هستند خریداری می کنند. سپس یک شکست در همان جهت وجود دارد. Pennants نشانه مثبتی است که امنیت از روند صعودی پیروی می کند.

Pennants

سکه

مثلث صعودی

یک مثلث صعودی شبیه به یک پنبه است اما می تواند قدرتمندتر باشد زیرا (در مورد صعود) سمت بالا افقی است. قسمت بالای مثلث مسطح است ، در حالی که قسمت پایین مثلث دارای یک شیب به سمت بالا است. این نشان می دهد که یک خط مقاومت وجود دارد و روند رو به افزایش نشان می دهد که سرمایه گذاران مایل به پرداخت قیمت بالاتر و بالاتر با گذشت زمان هستند.

این الگوی ادغام نشان می دهد که یک شکست صعودی قریب الوقوع است. شکستن باید از حجم قوی تر از حد معمول تشکیل شود. هرچه حجم بیشتر باشد ، شکست موثرتر خواهد بود.

Ascending Triangle

مثلث صعودی

فنجان و دسته

این یک ادغام صعودی با ادغام قیمت است و به دنبال آن یک شکست. هنگامی که عمل قیمت به پایان می رسد ، و پس از آن با کاهش کمی عقب می رود. هدف صعودی معمولاً برابر با عمق جام است. این الگوی با افزایش قیمت بیشتر ، احساسات صعودی را نشان می دهد.

Cup and Handle

فنجان و دسته

2. الگوهای معکوس

یک الگوی معکوس نشان می دهد که یک روند قبلی در حال معکوس کردن و هدایت راه دیگر است. برخی از معکوس های متداول عبارتند از:

گوه در حال افزایش

گوه در حال افزایش در انتهای یک صعود ظاهر می شود و یک الگوی وارونگی در نظر گرفته می شود. این توسط اوج های بالاتر و پایین ترین سطح در محدوده پیمانکاری تشکیل می شود. سهام هنوز هم در حال تجارت بالاتر است اما در محدوده سختگیرانه. پس از شکستن این ، سهام تمایل به تجارت به سمت پایه این گوه دارد زیرا بازار در حال از دست دادن قدرت صعودی است.

Rising Wedge

گوه در حال افزایش

دوتایی

پس از آن ، بازپرداخت از اوج با آزمایش مجدد و عدم موفقیت در آن سطح دنبال می شود. سطح دو برابر با سطح مقاومت در نظر گرفته می شود. دو قله تقریباً همان قیمت هستند که توسط یک دره (قیمت پایین) از هم جدا می شوند. این حداقل قیمت نیز خط گردن نامیده می شود. این یک الگوی نزولی است که نشان دهنده کاهش قیمت بیشتر است به خصوص اگر قیمت ها زیر خط گردن قرار بگیرند.

Double Top

دوتایی

الگوهای معکوس شمعدان

ما همچنین می توانیم شمعدان های جداگانه را برای شناسایی معکوس ها تجزیه و تحلیل کنیم.

ستاره دنباله دار

این یک الگوی معکوس است و در یک صعود یافت می شود. شمع بدن کوچکی را با سایه بلند در بالا نشان می دهد. فاصله بین بالاترین قیمت برای روز و قیمت باز باید بیش از دو برابر بیشتر از بدنه شمع باشد. وقتی بعد از یک سری سه یا چند شمع در حال افزایش با اوج بالاتر شکل می گیرد ، علامت ستاره تیراندازی واضح تر است. شمع ستاره تیراندازی توسط شمع که پس از آن می آید تأیید می شود. این شمع باید در زیر شمع قبلی بالاتری بالاتر و نزدیک داشته باشد. ستاره تیراندازی سیگنالی است که اکنون روند صعودی در حال تبدیل شدن به یک نزولی است.

ستاره دنباله دار

Shooting Star

ستاره دنباله دار

چکش

این الگوی معکوس صعودی به طور معمول پس از یک روند نزولی طولانی مدت رخ می دهد. امنیت بسیار پایین تر از افتتاح آن است اما نزدیک به بالاتر از قیمت افتتاحیه است. بدن حداقل نیمی از اندازه دم است. سایه پایین باید حداقل دو برابر ارتفاع بدن واقعی باشد. چکش ها در هنگام پیش از سه یا بیشتر شمع در حال کاهش متوالی مؤثر هستند. شمع چکش هنگامی تأیید می شود که شمع که موفق می شود با کمترین میزان نسبت به شمع چکش بسته شود. این عمل نشان می دهد که خریداران در این بازپرداخت خریداری می کنند. الگوی چکش نشان می دهد که روند قبلاً نزولی اکنون صعودی است.

Hammer

چکش چکش

الگوی مشروبات الکلی

شمعدان نزولی شمعدان صعودی را کاملاً درگیر می کند. شمع اول یک شمع صعودی است اما توسط شمع دوم که یک نزولی است ، سبقت می گیرد. این الگوی معمولاً در حین صعود رخ می دهد و نشانگر شروع روند نزولی در امنیت است. این همچنین نشانگر تغییر در احساسات سرمایه گذار است و ممکن است نشان دهد که سهام به حد بالایی از ارزش خود رسیده است.

نمودار Engulfing Candlestick Bearish Engulfing

الگوی مشروبات الکلی

هنگامی اتفاق می افتد که یک شمع بزرگ صعودی از دوره قبل شمعدان نزولی را درگیر کند. این شمعدان ممکن است نشان دهنده واژگونی بالقوه روند فعلی نزولی و در یک روند صعودی باشد. شمع دوم زیر نزدیک دیروز باز می شود و تقریباً نیمی از بدن شمع نزولی را در بر می گیرد. این الگوی به طور معمول پس از یک دوره روند پایین رخ می دهد زیرا حرکت بزرگ در قیمت نشانگر روند صعودی به سمت اوج های بالاتر است.

Bullish Engulfing

مشروبات الکلی

Bullish Engulfing Chart

نمودار مشروبات الکلی

الگوی سوراخ کردن

شمع اول یک نزولی است و دوم آن یک صعودی است. شمع دوم باید زیر نزدیک دیروز باز شود و 50 ٪ بدنه شمع نزولی را بپوشاند. این روند با روند نزولی رخ می دهد و نشان می دهد که امنیت اکنون به سمت یک روند به سمت بالا حرکت می کند.

الگوی سوراخ دار

3 کلاغ سیاه

این یک الگوی معکوس نزولی از سه شمعدان نزولی است. باید در حال پیشرفت باشد و این شمع های نزولی این روند صعودی را مختل می کنند. هر یک از این شمع ها باید زیر روز گذشته باز شوند و هر شمع باید پایین تر بسته شود و کمترین چیز را ایجاد کند. این الگوی نشان می دهد که احساسات صعودی امنیت به یک نزولی تغییر یافته است.

Three Black Crows

سه کلاغ سیاه

شاخص های تجزیه و تحلیل فنی چیست؟

شاخص ها از قیمت و حجم برای به دست آوردن اندازه گیری های دیگر مانند نوسانات و حرکت استفاده می کنند.

مهم است که به یاد داشته باشید که آنها از قیمت و حجم مشتق شده اند. این به این معنی است که آنها نقش حمایتی برای عمل قیمت دارند. آنها نباید به صورت مجزا برای تصمیم گیری های تجاری مورد استفاده قرار گیرند.

برخی از شاخص ها مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) پیشرو هستند.

برخی دیگر از شاخص های عقب مانده مانند میانگین متحرک و MACD هستند.

شاخص قدرت نسبی (RSI)

RSI یک شاخص حرکت است که سرعت تغییر قیمت سهام را با مقایسه سود و زیان اخیر در یک دوره زمانی مشخص اندازه گیری می کند. این شاخص می تواند نقاطی را که در آنها تغییر روند وجود دارد شناسایی کند. این می تواند نشان دهنده زمانی باشد که یک سهم بیش از حد خرید شده است و چه زمانی یک سهم بیش از حد فروخته می شود.

این اندیکاتور نشان می‌دهد که آیا گاوها یا خرس‌ها در بازار قوی‌ترین هستند، از قیمت‌های پایانی دوره‌های معاملاتی تکمیل‌شده استفاده می‌کند تا تشخیص دهد که آیا این بازار گاوی است یا خرسی. قیمت هایی که بیشتر بسته می شوند، بازارهای قوی هستند و قیمت هایی که کمتر بسته می شوند، بازارهای خرسی هستند. RSI این را به عنوان نسبت تعداد بسته های بالاتر به بسته های پایین تر در یک دوره 14 روزه محاسبه می کند.

زمانی که RSI بالای 70 باشد، بیش از حد خرید و زمانی که زیر 30 باشد، بیش از حد فروخته می شود. حرکت به عقب زیر 70 سیگنال فروش تولید می کند و برگشت بالای 30 سیگنال خرید تولید می کند.

به طور معمول، ما از یک دوره 14 روزه استفاده می کنیم.

RSI

RSI

میانگین متحرک (MA)

میانگین متحرک - MA - یک شاخص دنبال کننده روند است. می تواند حمایت و مقاومت قیمت سهام را شناسایی کند. با جمع کردن قیمت های پایانی یک سهم برای یک دوره مشخص و سپس تقسیم مجموع بر تعداد مشاهدات محاسبه می شود. اکثر معامله گران از 50 روز و 100 روز برای محاسبه میانگین متحرک استفاده می کنند. هنگامی که این میانگین ها محاسبه شد، دو میانگین متحرک با هم رسم می شوند تا سیگنال های متقاطع را تعیین کنند. یکی میانگین متحرک نسبتا کوتاه و دیگری میانگین متحرک طولانی است. سیگنال خرید زمانی تولید می شود که میانگین متحرک کوتاهتر از میانگین متحرک طولانی تر عبور کند. سیگنال فروش زمانی تولید می شود که میانگین متحرک کوتاه تر از میانگین متحرک طولانی تر عبور کند.

Moving Average

میانگین متحرک

واگرایی میانگین متحرک همگرایی (MACD)

این شاخص مومنتوم رابطه دو میانگین متحرک قیمت ها را نشان می دهد. MACD از کم کردن میانگین متحرک نمایی 26 روزه (EMA) از متحرک نمایی 12 روزه محاسبه می شود. سپس یک خط سیگنال که EMA نه روزه است در بالای MACD رسم می شود و این خط سیگنال های خرید و فروش را شناسایی می کند.

هنگامی که خط MACD از خط 9 روز Trigger EMA عبور می کند ، یک سیگنال خرید ایجاد می شود. هنگامی که خط EMA 9 روزه از خط MACD عبور می کند ، یک سیگنال فروش ارائه می شود.

تجزیه و تحلیل موج الیوت

در این اصل ، حرکت بازار سهام را می توان با شناسایی الگوهای امواج پیش بینی کرد. این مخترع مشاهده شده بازارها در چرخه های موج حرکت می کنند و روانشناسی جمعی جمعیت بین احساسات نزولی و صعودی حرکت می کند. این الگوهای از 5 موج در جهت روند اصلی تشکیل شده و سپس مجموعه ای از 3 موج بر خلاف جهت روند اصلی را دنبال می کنند.

نظریه موج الیوت از اصول زیر تشکیل شده است:

 1. عمل با واکنش دنبال می شود
 1. پنج موج در جهت روند اصلی وجود دارد و به دنبال آن سه موج اصلاحی (الف
 1. این حرکت 5-3 به 2 زیربخش از موج 5-3 بالاتر بعدی (امواج درون امواج) تبدیل می شود
 1. الگوی 5-3 زیرین ثابت است ، اگرچه ممکن است مدت زمان هر یک متفاوت باشد

الگوی موج الیوت:

 • یک الگوی اساسی از 8 موج (5 به بالا و 3 پایین) با برچسب 1 ، 2 ، 3 ، 4 ، 5 ، A ، B ، C ساخته شده است
 • امواج ضربه ای امواج 1 ، 3 ، 5 است
 • امواج اصلاحی امواج 2 و 4 هستند
 • امواج A ، B ، C روند اصلی را از 1 تا 5 تصحیح می کنند

قوانین موج الیوت

 • موج دوم اصلاحی نمی تواند از شروع موج 1 فراتر رود
 • موج سوم تکانشی نمی تواند کوتاهترین سه موج ضربه ای باشد
 • موج چهارم با قلمرو قیمت موج 1 ، به جز در یک مثلث مورب ، همپوشانی ندارد

5 حرکت موج

 • موج 1 (تکانشی) - نیمه اول این موج روند پایه است. این بعداً توسط موج 2 اصلاح می شود. وسعت و حجم بازار کمی افزایش می یابد. موج 1 کوتاهترین امواج ضربه ای است.
 • موج 2 (اصلاحی) - دو موج موج یک را تصحیح می کند. این امواج بخش اعظم موج 1 را بازیابی می کنند اما هرگز به 100 ٪. در این دوره حجم و نوسانات کم وجود دارد. قیمت ها بیش از 61. 8 ٪ از موج یک را بدست نمی آورند.
 • موج 3 (تکانشی) - آنها معمولاً بزرگترین و قدرتمندترین موج هستند. اعتماد به نفس شدید در جهت جدید وجود دارد. این موج بیشترین حجم و حرکت قیمت را دارد. امواج 3 محتمل ترین موج برای گسترش است. این بی ثبات ترین نقطه روند جدید است. موج 3 نمی تواند کوتاهترین 5 موج ضربه باشد.
 • موج 4 (اصلاحی) - امواج چهارم تمایل به امواج محدودی دارند که خیلی دور نیستند. به همین دلیل ، پایین موج چهارم هرگز با اوج موج اول برابر نخواهد بود. حجم پایین تر از سه موج دیگر است.
 • موج 5 (تکانشی) - این امواج تضعیف روند قیمت را نشان می دهد. بعضی اوقات نسبت به امواج قبلی سرعت کندتر تغییر قیمت و همچنین حجم و وسعت کمتری وجود خواهد داشت.
 • موج A: (موج اصلاحی)

شرکت کنندگان در بازار معتقدند که این موج تصحیح روند قبلی است. اگر موج A به پنج موج زیر تقسیم شود ، یک زیگزاگ خواهد بود. اگر به سه موج زیر تقسیم شود ، یک مسطح یا مثلث خواهد بود.

 • موج B: (موج اصلاحی)

این موج معمولاً افراد را در جهت اشتباه گمراه می کند. این امر به این دلیل است که قیمت ها بالاتر است. حجم موج B باید پایین تر از موج باشد

 • موج C: (موج اصلاحی)

حجم در این موج جمع می شود. موج C حداقل به اندازه موج A. است. در بازاری که در برابر صعود کاهش می یابد ، ترس به دست می آید و قیمت ها پایین تر می شود

ترکیب هر دو تحلیل اساسی و فنی

تجزیه و تحلیل اساسی

 • این جایی است که ما نقاط قوت اساسی یک سازمان را تعیین می کنیم. ما باید موارد زیر را جستجو کنیم:
 • درآمد قوی در هر رشد سهم (EPSG)
 • مدیریت صدا
 • استحکام ترازو
 • معامله چندگانه در مقایسه با همسالان
 • عواملی خاص برای شرکت که ممکن است بازار از آن غافل شود یا بیش از حد از آن استفاده کند

تجزیه و تحلیل فنی

 • همانطور که در بالا پوشش داده ایم ، می توانیم از تجزیه و تحلیل فنی استفاده کنیم تا مشخص شود که قیمت سهام در حال پیشروی از خود است یا اینکه از بین می روند.
 • همچنین به ما در زمان بندی نقاط ورود و خروج خود کمک می کند.
 • این منطقی است که ترکیب هر دو تحلیل اساسی و فنی نتایج شما را بهبود می بخشد.

چگونه بهترین نتیجه را بدست آوریم

 • در حالت ایده آل شما می خواهید وقتی که جنبه های اساسی و فنی مثبت هستند ، سهام بخرید. بعضی اوقات هر دو به طور همزمان صف بندی نمی شوند و می توانند یک منطقه خاکستری وجود داشته باشند. در اینجا چند افکار در مورد هر سناریو آورده شده است:

اصول مثبت و فنی.

 • این وضعیت ایده آل است و تصمیم برای خرید آسان است. با گذشت زمان این تغییر خواهد کرد. شاید اصول بدتر شود ، یا شاید نمودار نشانگر زمان فروش باشد. غالباً فنی ها اصول را هدایت می کنند. توجه مداوم بسیار مهم است.

اصول و فنی های منفی.

 • ما باید از این شرکت ها جلوگیری کنیم. خرید چیزی بسیار ارزان است اما این تکنیک اغلب به عنوان تلاش برای "گرفتن چاقوی در حال سقوط" شناخته می شود

اصول مثبت و تکنیک های منفی.

 • این امر اغلب می تواند اتفاق بیفتد که یک شرکت بسیار خوب عمل کرده باشد اما بهترین کار در پشت آنها است و با خروج از سهام زودتر اقدامات بازار انجام می شود. غالباً تا تاریخ بعدی این شرکت شروع به آشکار کردن ماهیت واقعی عملکرد خود نمی کند ، اما تا آن زمان سرمایه گذاران هوشمند از قبل خارج شده اند ، همانطور که توسط تکنیک ها نشان داده شده است.

اصول منفی و تکنیک های مثبت.

 • گاهی اوقات این دام فراتر از یک تجارت کوتاه مدت است. این جایی است که سرمایه گذاران به دلیل تغییر درک شده در شرایط با شرکت سعی می کنند زودتر وارد شوند. بعضی اوقات این شرکت مطابق با آن انتظارات عمل نمی کند و به زمین می خورد.

چگونه کار می کنیم - فرآیند 5 مرحله ای با هم تجزیه و تحلیل اساسی و فنی

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کار ما ، لطفا اینجا را کلیک کنید: https://fairmontequities.com/how-we-work/

لورن هوآ مشاور مشتری خصوصی در سهام Fairmont است.

در خبرنامه ما ثبت نام کنید. هر هفته بیرون می آید و رایگان آن! می توانید ایمیل خود را از طریق فرم در سمت راست این صفحه با ما بگذارید.

سلب مسئولیت: اطلاعات موجود در این مقاله فقط مشاوره کلی است. سلب مسئولیت کامل ما را اینجا بخوانید.

مثل این مقاله؟اکنون آن را در فیس بوک و توییتر به اشتراک بگذارید!

فارکس کاران ایران...
ما را در سایت فارکس کاران ایران دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ديناروند فهيمه بازدید : 31 تاريخ : شنبه 20 خرداد 1402 ساعت: 0:35