سود سهام نقدی

ساخت وبلاگ

سود سهام نقدی این است که بخشی از سود اعلام شده توسط هیئت مدیره به عنوان سود سهام به سهامداران شرکت در ازای سرمایه گذاری های خود در شرکت و سپس تخلیه چنین مسئولیت پرداخت سود سهام با پرداخت پول نقد یا از طریق انتقال بانکی پرداخت می شود.

به عبارت ساده ، این بازپرداخت (پول) است که برای سرمایه گذاری انجام شده در سهام سازمان به سهامداران پرداخت می شود. این پاداش برای سرمایه گذاران پس از در نظر گرفتن چشم انداز شرکت در نظر گرفته می شود.

سود سهام نقدی از سود خالص حاصل از این شرکت در طول سال مالی پرداخت می شود. اعلام سود سهام برای یک شرکت اجباری نیست. در عوض ، این مبلغ را می توان برای سایر فعالیت های توسعه شرکت کاشت. با این حال ، بیشتر بنگاههای مستقر سالانه یا یک بار در دو سال سود سهام را اعلام می کنند تا سرمایه گذاران را علاقه مند کنند. سود سهام نقدی به صورت هر سهم پرداخت می شود.

فهرست مطالب

وقایع سود سهام نقدی

برخی از تاریخ های مهم وجود دارد که باید در مورد این مفهوم سود سهام نقدی شناخته شود

 1. تاریخ اعلامیه: روزی که هیئت مدیره یک شرکت مدیران یک شرکت مدیران شرکت (BOD) به یک نهاد شرکتی متشکل از گروهی از افراد منتخب اشاره می کند که نماینده سهامداران یک شرکت هستند. هیئت مدیره لایه برتر سلسله مراتب را تشکیل می دهد و بر اطمینان از این که شرکت به طور مؤثر به اهداف خود دست می یابد ، متمرکز است. بخوانید بیشتر تأیید پرداخت سود سهام را اعلام می کند.
 2. دارنده تاریخ ضبط: تاریخ ثبت سود سهام سود سهام سود سهام تاریخ ثبت سود سهام ، تاریخ قطع است که توسط مدیریت عالی برای سرمایه گذاران تصمیم گرفته می شود تا به عنوان صاحب سهام در کتاب های شرکت ثبت نام کنند تا سود سهام خود را در دارایی های امنیتی خود دریافت کنند. بیشتر بخوانید روزی است که سهامداران واجد شرایط شناخته می شوند.
 3. تاریخ سود سهام سابق: تاریخ سود سهام سابق است که به موجب آن سرمایه گذاران از دریافت سود سهام بریده می شوند. معمولاً دو روز قبل از دارنده تاریخ ضبط است. این تاریخ بسیار مهم است زیرا سهامداران جدید واجد شرایط سود سهام از این تاریخ به بعد نیستند.

به این دلیل است که قیمت سهام به دلیل پرداخت سود سهام نقدی تمایل به سقوط دارد.

 1. تاریخ سود سهام تقدیر: دوره ای که سود سهام توسط شرکت اعلام شده است اما پرداخت نشده است. سهام سهام و سود سهام تا زمانی که تاریخ سود سهام سابق Datean Datean Datean Datean Date-Distend یکی از چهار تاریخ سود سهام مهم است ، معمولاً یک روز کاری قبل از تاریخ ضبط تعیین می کند. این یک مهلت است. سهامداران قبل از این تاریخ باید سهام را خریداری کنند تا واجد شرایط پرداخت سود سهام آینده شوند. همچنین به آن تاریخ سابق نیز گفته می شود. بیشتر بخوانید.
 2. تاریخ پرداخت: تاریخی که سود سهام واقعی به سهامداران سهامدار سهامداران سهام دار است ، یک شخص ، شرکت یا موسسه ای است که صاحب یک یا چند سهام یک شرکت است. آنها صاحبان این شرکت هستند ، اما مسئولیت آنها محدود به ارزش سهام آنها است. بیشتر از رکورد را بخوانید. در مورد سود سهام موقت ، پرداخت در طی 30 روز از تاریخ اعلام سود سهام اتفاق می افتد ، اما برای سود سهام نهایی سود سهام نهایی سود سهام نهایی مبلغی است که پس از ضبط صورتهای کامل مالی ، در جلسه عمومی سالانه شرکت اعلام شده است. و گزارش وضعیت مالی و سودآوری شرکت به هیئت مدیره در یک سال مالی معین. بیشتر بخوانید ، پرداخت باید ظرف 30 روز از AGM (جلسه عمومی سالانه) انجام شود.

نمونه سود سهام نقدی

بگذارید فرض کنیم شرکت PQR سود قابل توجهی برای سال مالی جاری داشته و تصمیم به توزیع سود سهام به سهامداران خود گرفت. آقای C "150 سهم خریداری شده با 15 دلار برای هر سهم ، و کل سرمایه گذاری وی 2،250 دلار است.

کل سود سهام/هزینه سهام = 75 دلار/2،250 دلار

بگذارید عملکرد تاریخ را از طریق سود سهام نقدی به عنوان مثال درک کنیم:

 • در تاریخ 28 مارس ، شرکت QPR با پرداخت سود سهام معمولی 0. 5 دلار برای هر سهم اعلام کرد. در ادامه ذکر شده به دارنده تاریخ سابقه باید 27 آوریل و تاریخ پرداخت 20 ماه مه باشد.
 • تاریخ سود سهام سابق 25 آوریل خواهد بود ، و این نشان می دهد که سهامداران جدید از این طریق واجد شرایط سود سهام نیستند. این جنبه T+2 را پوشش می دهد.
 • بازه زمانی بین 28 مارس و 24 آوریل زمانی است که سهام در حال تجارت سود سهام است. اگر سهامدار جدید تا 24 آوریل به آن بپیوندد ، آنها واجد شرایط تسهیلات سود سهام هستند.
 • 20 مه تاریخ پرداختی است که QPR چک ها را به دارندگان رکورد اعزام می کند.

بیایید بگوییم که آیا قیمت سهام فوق قبل از این رویداد 12 دلار معامله شده است و تاریخ زیر آن ، به 11. 50 دلار می رسد. با فرض اینکه آقای "C" تمام سهام را حفظ می کند و هیچ تغییری در ارزش اسمی وجود ندارد:

 • ارزش بازار سهام قبل از رویداد = 12*150 دلار (سهام) = 1800 دلار
 • ارزش بازار این رویداد = 11. 50 دلار*150 = 1،725 دلار

همانطور که در بالا محاسبه شد ، سود سهام نقدی دریافت شده 75 دلار و ارزش سهام پس از این رویداد 1،725 دلار بود. در صورت ترکیب ، ارزش کل را به 1800 دلار (1،725 دلار + 75 دلار) می برد ، که ارزش سهام قبل از این سود سهام بود. این بدان معنی است که مقدار سهم تقریباً به همان مبلغ سود سهام نقدی کاهش می یابد.

اهمیت سود سهام نقدی

عوامل متعدد بر اندازه و زمان بندی سود سهام ، به ویژه در پی بحران مالی جهانی 2008-09 تأثیر می گذارد.

 • شرکت ها ممکن است سود سهام نقدی را برای حفظ نسبت های مالی خاص مالی اختصاص دهند ، نشانه هایی از عملکرد مالی یک شرکت هستند. انواع مختلفی از نسبت های مالی وجود دارد که حاکی از نتایج شرکت ، ریسک های مالی و کارآیی عملیاتی مانند نسبت نقدینگی ، نسبت گردش دارایی ، نسبت سودآوری عملیاتی ، نسبت ریسک تجاری ، نسبت ریسک مالی ، نسبت پایداری و غیره است. بیشتر یا هرگونه تمایلات چرخه ای را مدیریت کنید. بیایید فرض کنیم یک شرکت در حال فروش تهویه مطبوع با تقاضای زیاد در طول فصل تابستان است. آنها ممکن است در فصل زمستان سود سهام را اعلام کنند ، که به حفظ قیمت سهام کمک می کند. در طول زمستان ، تقاضا برای چنین محصولاتی خشک می شود و قیمت سهام می تواند مخزن شود.
 • شرکت های در مرحله بلوغ خود تمایل به پرداخت سود سهام منظم در مقایسه با بنگاه های در حال رشد دارند زیرا آنها در سرمایه گذاری مجدد پول نقد برای رشد تجارت متمرکز شده اند.
 • شرکت ها همیشه سود سهام را به صورت نقدی پرداخت نمی کنند و ممکن است سود سهام سهام سود سهام سهام سهام سود سهام را به سهام پاداش پرداخت شده به سهامداران به جای پول نقد بپردازند. شرکت ها در صورت وجود بحران نقدی ، به چنین سود سهام متوسل می شوند. به سهامداران درصد مشخصی از سهامداری اختصاص داده شده است. بیشتر بخوانید. همچنین ممکن است به سهامداران بین پول نقد و سهام یا سهامداران اجازه داده شود تا سهام اضافی را با این سود سهام (برنامه سرمایه گذاری مجدد سود سهام) خریداری کنند (برنامه سرمایه گذاری مجدد سود سهام) برنامه سرمایه گذاری مجدد سود سهام گزینه ای است که توسط سرمایه گذار برای سرمایه گذاری مجدد مبلغ پول نقد انتخاب شده است. سود سهام قابل پرداخت توسط شرکت در سهام جدید اوراق بهادار اساسی در تاریخ پرداخت سود سهام. بیشتر بخوانید.
 • سود سهام سود سهام نسبت بازده عملکرد نسبت سود سهام فعلی یک شرکت به قیمت سهام فعلی خود است. این نشان دهنده بازده بالقوه سرمایه گذاری برای یک سهام خاص است. بیشتر احساسات کلی بازار را نمایش دهید. کارشناسان بازار روند سود سهام نقدی ارائه شده را رعایت می کنند ، و بنابراین مشاهدات در طی مدتی انجام می شود ، از جمله دوره های پریشانی.
 • قوانین مالیاتی کشور مربوطه باید قبل از اعلامیه در نظر گرفته شود. قوانین به طور مرتب در حال تغییر هستند و بنابراین ، شرکت ها موظفند به آنها رعایت کنند. به طور کلی ، شرکت ها قبل از توزیع همان به سهامداران باید DDT (مالیات توزیع سود سهام) را پرداخت کنند.

نتیجه

جنبه سود سهام یک شمشیر دو لبه محسوب می شود. از یک طرف ، ارائه سود سهام نقدی به سهامداران باعث افزایش اعتماد به نفس سرمایه گذاران می شود. با این حال ، این شامل منابع مالی Foregone است که می تواند برای فعالیت های توسعه آینده شرکت استفاده شود.

بازار سهام همچنین ممکن است بر این اساس واکنش نشان دهد. در ابتدا ، ممکن است به سمت جنوب به قیمت کلی سهام اشاره کند ، اما اگر یک شرکت به دلیل توزیع سود سهام نقدی شناخته شود ، ممکن است قیمت سهام پایدار باشد یا برای افزایش بازار سهام افزایش یابد.

از این رو ، تصمیم در مورد سود سهام باید اتخاذ شود ، با توجه به موقعیت یابی آینده شرکت و انتظارات صنعت تنظیم شده. باید درک کرد که نیازهای سرمایه و انتظارات سرمایه گذار از صنعت به صنعت دیگر متفاوت است. بنابراین ، مقایسه سود سهام نقدی و نسبت پرداخت سود سهام باید در بین شرکت ها/صنایع مشابه مقایسه شود.

ویدیوی سود سهام نقدی

مقالات توصیه شده

این مقاله راهنمایی برای سود سهام نقدی بوده است. در اینجا ما در مورد نمونه های سود سهام نقدی به همراه اهمیت و زمان شناسی آن بحث می کنیم. ممکن است در مورد حسابداری از مقاله های زیر اطلاعات بیشتری کسب کنید -

فارکس کاران ایران...
ما را در سایت فارکس کاران ایران دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ديناروند فهيمه بازدید : 32 تاريخ : شنبه 20 خرداد 1402 ساعت: 1:01