سواد دیجیتال چیست؟

ساخت وبلاگ

توسط لیانا لوووس - 5 نوامبر 2016 5 دقیقه بخوانید

Ava reads at Indian Run Elementary School in Dublin, Ohio. The school integrates iPads, laptops, and books into reading time.

آوا در مدرسه ابتدایی Run Indian در دوبلین ، اوهایو می خواند. این مدرسه iPad ، لپ تاپ و کتاب را در زمان خواندن ادغام می کند.

  • مقاله را به اشتراک بگذارید

ذخیره را به موارد دلخواه حذف کنید

صرفه جویی در موارد دلخواه

در حالی که کلمه "سواد" به تنهایی به طور کلی به مهارت های خواندن و نوشتن اشاره دارد ، هنگامی که شما قبل از آن کلمه "دیجیتال" را می گیرید ، این اصطلاح بسیار ، بسیار بیشتر است.

مطمئناً ، خواندن و نوشتن هنوز در قلب سواد دیجیتال بسیار زیاد است. اما با توجه به روشهای جدید و در حال تغییر ، ما از فناوری برای دریافت و برقراری اطلاعات استفاده می کنیم ، سواد دیجیتال همچنین طیف گسترده ای از مهارت ها را در بر می گیرد-همه چیز از خواندن در Kindle تا سنجش اعتبار یک وب سایت یا ایجاد و به اشتراک گذاری فیلم های YouTube.

این اصطلاح به حدی گسترده است که برخی از متخصصان حتی از آن دوری می کنند و ترجیح می دهند به طور خاص در مورد مهارت های خاص در تقاطع فناوری و سواد صحبت کنند.

کارگروه دیجیتالی انجمن کتابخانه های آمریکا این تعریف را ارائه می دهد: "سواد دیجیتال توانایی استفاده از فناوری های اطلاعات و ارتباطات برای یافتن ، ارزیابی ، ایجاد و برقراری ارتباط با اطلاعات ، نیاز به مهارت های شناختی و فنی است."

به عبارت ساده تر ، هیلر اسپیرز ، استاد سواد و فناوری در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی ، سواد دیجیتال را به عنوان سه سطل مشاهده می کند: 1) یافتن و مصرف محتوای دیجیتال. 2) ایجاد محتوای دیجیتال ؛و 3) برقراری ارتباط یا به اشتراک گذاری آن.

پیدا کردن و مصرف

در بعضی از قالب ها ، محتوای دیجیتال "مصرف" تقریباً مشابه چاپ چاپ است. خواندن یک رمان در یک خواننده الکترونیکی اساسی نیاز به دانستن نحوه روشن کردن دستگاه و چرخاندن صفحات به جلو و عقب دارد ، اما غیر از این ، با خواندن یک کتاب چندان فرقی ندارد. PDF از مقاله نیویورک تایمز بسیار شبیه به صفحه روزنامه چاپ است ، به جز اینکه در یک صفحه نمایش ظاهر می شود.

همچنین ببینید

محققان می گویند خواندن آنلاین شکاف دستاورد جدید را سوخت می کند

دونالد لو ، استاد آموزش و پرورش در دانشگاه کانکتیکات و یک مقام شناخته شده در سواد و فناوری ، این نوع خواندن دیجیتال را "خواندن آفلاین" توصیف می کند.

"این تعاملی نیست ،. یک صفحه نمایش وجود دارد ، و شما فقط باید آن را بخوانید. ""این همان خواندن یک صفحه [مقاله] است."

شوتا ، کلاس 3 می گوید: "من وقتی در ماشین هستم ، در iPad خود خواندم ، یا وقتی در هواپیما می روم در هواپیما هستم. وقتی در خانه هستم ، کتاب های معمولی را می خوانم."دانش آموز مدرسه ابتدایی هند در دوبلین ، اوهایو.

مهارت های اضافه شده برای این نوع خواندن فقط چند دقیقه طول می کشد تا تدریس شود.

در مقایسه ، آنچه Leu "خواندن آنلاین" می نامد ، که در آن یک متن دیجیتالی از طریق اینترنت خوانده می شود ، به مهارت های اضافی نیاز دارد. به عنوان مثال ، یک قطعه نیویورک تایمز که در وب مشاهده شده است ممکن است حاوی لینک ها ، فیلم ها ، کلیپ های صوتی ، تصاویر ، گرافیک های تعاملی ، دکمه های به اشتراک گذاری یا بخش نظرات باشد. به پایین

تروی هیکس ، استاد سوادآموزی و فناوری در دانشگاه مرکزی میشیگان گفت: "این متن به گونه ای طراحی شده است که هیچ دو خواننده آن را دقیقاً به همان روش تجربه نمی کنند."

خواننده ، از جمله موارد دیگر ، هنگامی که باید روی فیلم ها یا لینک های لینک کلیک کنید ، چه مدت از متن اولیه و اینکه آیا و چگونه می توانید اطلاعات را به دیگران منتقل کنید ، تغییر دهید.

روند یافتن محتوای دیجیتال برای خواندن نیز مهارت های مختلفی را نسبت به یافتن متون چاپی ضروری می کند. در جستجوی مواد چاپی ، دانش آموزان ممکن است از طریق مجلات یا به سمت کتابخانه حرکت کنند و از طریق پشته های کتاب جستجو کنند. آنها یاد می گیرند که از فهرست مطالب و یک فهرست برای یافتن اطلاعات در یک کتاب استفاده کنند.

اما بخشی از سواد دیجیتال یادگیری جستجوی محتوا در یک فضای آنلاین است. دانش آموزان باید با استفاده از کلمات کلیدی از موتور جستجو پرس و جو کنند و از آن نتایج استفاده کنند ، از جمله ارزیابی قابلیت اطمینان نویسندگان و وب سایت های خاص.

ایجاد محتوا

سواد دیجیتال همچنین به ایجاد محتوا اشاره دارد. این شامل نوشتن در قالب های دیجیتالی مانند ایمیل ، وبلاگ و توییت و همچنین ایجاد اشکال دیگر رسانه ها مانند فیلم ها و پادکست ها است.

رنه هابز ، استاد مطالعات ارتباطات در دانشگاه رود آیلند ، در مورد نویسندگی دیجیتال به عنوان "نوعی قدرت اجتماعی" صحبت می کند. وی در یک مؤسسه توسعه حرفه ای یک هفته ای در زمینه سواد دیجیتال که در تابستان گذشته در URI برگزار شد ، نمونه هایی از فعالان دانشجویی را نشان داد که پیام های خود را در مورد جنبش Black Lives Matter از طریق فیلم های YouTube به اشتراک می گذارند.

وی گفت: ایجاد محتوای دیجیتالی یک فرآیند خلاق و مشترک است که شامل آزمایش و ریسک پذیری است. "ریسک بیشتر از نوشتن چاپ وجود دارد زیرا نوشتن دیجیتال اغلب به اشتراک گذاشته می شود.

اشتراک و برقراری ارتباط

در حالی که نوشتن سنتی می تواند یک تلاش شخصی باشد ، نوشتن دیجیتال به طور کلی در نظر گرفته شده است که با دیگران ارتباط برقرار شود. و ابزارهای نوشتن دیجیتال به گونه ای طراحی شده اند که این کار را آسان می کنند.

به عنوان سنبله های ایالت کارولینای شمالی و نویسنده وی ، ملیسا بارتلت ، در مقاله سفید 2012 در مورد سواد و یادگیری دیجیتال نوشت: "ابزارهای وب 2. 0 اجتماعی ، مشارکتی ، مشارکتی ، آسان برای استفاده هستند و در ایجاد جوامع آنلاین تسهیل می شوند."

هاریم ، دانش آموز کلاس 10 در دبیرستان Mineola ، Mineola ، N. Y می گوید: "این کتاب در یک کتاب است ، زیرا من از زمان کودکی مانند آن خوانده ام."

این امر باعث می شود که نوشتن دیجیتال یک اهرم بالقوه قدرتمند برای منافع اجتماعی باشد و به دانشجویان این امکان را می دهد تا "به طور فعال در جامعه مدنی شرکت کنند و در یک جامعه پر جنب و جوش ، آگاه و درگیر مشارکت کنند".

همچنین نوشتن دیجیتالی یک ابزار بالقوه خطرناک را ایجاد می کند - تصمیم گیری در مورد زمان و چه چیزی به اشتراک گذاشتن آنلاین می تواند پیامدهایی برای ایمنی ، حفظ حریم خصوصی و شهرت دانش آموزان داشته باشد.

به همین دلیل ، یادگیری در مورد رفتار مناسب اینترنت نیز بخشی از سواد دیجیتال است.

لیزا موسیون ، که در موسسه URI شرکت کرده و متخصص خواندن برای دارتموث است ، گفت: "ما باید به بچه ها کمک کنیم تا ببینند که می توانند از ابزارهای دیجیتالی برای ایجاد چیزها استفاده کنند و چیزها را به جهان بسازند ، اما مسئولیت آن وجود دارد."مدارس دولتی در ماساچوست.

فناوری در حال تحول

از آنجا که اصطلاح "سواد دیجیتال" بسیار گسترده است ، می تواند باعث سردرگمی شود. وقتی کسی به سواد دیجیتال اشاره می کند ، دقیقاً در مورد چه چیزی صحبت می کند؟آیا این مصرف ، ایجاد یا ارتباط مواد دیجیتال است؟یا آیا آن شخص در مورد یک ابزار دیجیتالی خاص بحث می کند؟آیا مهارت های فناوری مانند برنامه نویسی رایانه نیز تحت چتر سواد دیجیتال قرار می گیرد؟

برخی از کارشناسان اصطلاح "سواد دیجیتالی" را ترجیح می دهند تا جنبه های بسیاری از آنچه خواندن و نوشتن در دوره مدرن را شامل می شود ، منتقل کنند.

جیل کاستک ، استادیار تحقیقاتی با سواد ، جیل کاستک ، استادیار تحقیقاتی با سواد ، گفت: "این مفهوم باید در نظر گرفته شود که جمع - سواد دیتالی است - زیرا این اصطلاح حاکی از فرصت های متعدد برای استفاده از متون دیجیتالی ، ابزارها و بازنمایی های چند مدلی برای طراحی ، ایجاد ، بازی و حل مسئله است."، گروه تحقیقاتی زبان و فناوری در دانشگاه ایالتی پورتلند ، در یک ایمیل نوشت.

Leu of Uconn از اصطلاح به طور کلی جلوگیری می کند.

"آیا کسی است که هنگام جستجوی اطلاعات ، هنگام ارزیابی انتقادی اطلاعات ، هنگام استفاده از Snapchat ، هنگام استفاده از ایمیل ، هنگام استفاده از ایمیل ، هنگام استفاده از پیام رسانی ، هنگام استفاده از پیام رسانی ، هنگام استفاده از پیام رسانی ، یا هنگام استفاده از هر یک از فن آوری های مختلف برای سوادآموزی ،" به طور دیجیتالی سواد "می شود. یادگیری؟"از لئو در یک ایمیل پرسید."من فکر می کنم نه."

او اصطلاح "سواد جدید" را ترجیح می دهد ، که به گفته وی بهتر است که چگونه فناوری سرعت در حال تغییر است. سایر کارشناسان از اصطلاحاتی مانند "سواد و فناوری" ، "چند نفری" و "سواد قرن بیست و یکم" استفاده کرده اند.

اما در حال حاضر ، به نظر می رسد سواد دیجیتال اصطلاح غالب در بین مربیان است. لو گفت: "من می فهمم که این اصطلاحی است که امروزه محبوب است ،" همانطور که می فهمم اصطلاح جدیدتر در آینده ظاهر می شود که جایگزین آن می شود. "

فارکس کاران ایران...
ما را در سایت فارکس کاران ایران دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ديناروند فهيمه بازدید : 40 تاريخ : شنبه 20 خرداد 1402 ساعت: 1:40