نحوه خواندن (و تجزیه و تحلیل) صورتهای مالی

ساخت وبلاگ

سه نوع اصلی از صورتهای مالی وجود دارد: ترازنامه ، بیانیه درآمد و بیانیه جریان نقدی.

هنگامی که می دانید چگونه صورتهای مالی خود را بخوانید ، می توانید راه هایی برای سود بیشتر ، گسترش تجارت خود یا ایجاد مشکلات قبل از رشد پیدا کنید.

بیایید با استفاده از مثال ، هر یک از این بیانیه ها را به صورت قطعه قدم بزنیم. سپس ، ما می توانیم از برخی از نسبت های مالی اساسی استفاده کنیم تا ببینیم تجارت شما چگونه انجام می شود.

صورتهای مالی چیست؟

سه صورت مالی اساسی وجود دارد که تجارت شما ممکن است از آن استفاده کند: ترازنامه ، صورت درآمد و صورتحساب جریان نقدی. اگر در گزارشگری مالی کاملاً جدید هستید ، مقاله جامع ما را در مورد صورتهای مالی بررسی کنید - سپس به اینجا برگردید تا یاد بگیرید که چگونه آنها را با نسبت های مالی تجزیه و تحلیل کنید.

نسبت های مالی چیست؟

نسبت های مالی نشان دهنده عملکرد مالی شرکت شما در دسته های مختلف است - به عنوان مثال ، چقدر می تواند بدهی های خود را پوشش دهد ، یا سود آن چقدر سود می برد.

شما با وصل کردن اطلاعات مالی خود به فرمول ها از این نسبت ها استفاده می کنید. فرمول های مختلفی وجود دارد - به معنی ، نسبت های مختلف - می توانید از کدام صورت مالی استفاده کنید که شما تجزیه و تحلیل می کنید.

مشاوران مالی ، معلمان سرمایه گذاری ، CPA و نویسندگان گزارش های سالانه شرکت ها ممکن است از محاسبات سطح انیشتین استفاده کنند تا به مشتریان خود کمک کنند تا در برنامه ریزی پول در نظر بگیرند. اما در این راهنما ، ما به ساده ترین و اساسی ترین نسبت صاحبان مشاغل برای تجزیه و تحلیل صورتهای مالی شرکت های خود و تصمیم گیری های تجاری روزانه استفاده خواهیم کرد.

نحوه خواندن ترازنامه

ترازنامه شما به شما می گوید که چقدر ارزش خود را در دست دارید (دارایی) و چقدر پول مدیون هستید (بدهی). دارایی ها می توانند شامل پول نقد ، حساب های دریافتنی ، تجهیزات ، موجودی یا سرمایه گذاری باشند. بدهی ها می توانند شامل حساب های قابل پرداخت ، هزینه های جمع آوری شده و بدهی بلند مدت مانند وام و وام های دیگر باشند.

ترازنامه مثال

chelsea-balance-sheet

بخش هایی از ترازنامه

دارایی ها شامل تمام ارزش شما در دست است. برخی از آن نقدی سخت سرد است - مانند مورد خط حساب بانکی در مثال بالا ، که دارای 20،000 دلار است. برخی از آن مانند تجهیزات یا موجودی ، مایع کمتری است. و برخی حتی ممکن است هنوز در دست شما نباشند - حساب های دریافتنی ، یا پرداخت هایی که قرار است دریافت کنید.

بدهی ها برای شما هزینه می کنند. تفریق آنها از دارایی های شما به شما ایده ای خشن می دهد که چقدر ارزش کسب و کار شما را دارد که واقعاً باید با آن کار کند. در مثال بالا ، حساب های قابل پرداخت - به طور معمول پرداخت به فروشندگان یا پیمانکاران - می توانند یک مسئولیت کوتاه مدت در نظر گرفته شوند. احتمالاً هر ماه آنها را پرداخت خواهید کرد. سایر بدهی ها ، مانند بدهی وام تجاری ، طولانی تر است.

حقوق صاحبان سهام پولی است که شما ، مالک ، در این تجارت غرق شده اید. سرمایه سرمایه گذاری اولیه شماست ، پولی که برای بلند شدن و اجرای آن استفاده کرده اید. درآمدهای حفظ شده سودآوری است که تجارت شما بر روی آن داشته است. و نقاشی ، یا قرعه کشی مالک ، پولی است که خود را از تجارت خود می پردازید.(به خاطر حسابداری و مسئولیت مرتب ، نباید از درآمد حفظ شده شرکت خود به عنوان یک حساب هزینه شخصی استفاده کنید.)

تجزیه و تحلیل ترازنامه با نسبت های مالی

این سه نسبت مالی به شما امکان می دهد تجزیه و تحلیل اساسی از ترازنامه خود را انجام دهید.

نسبت فعلی نقدینگی شما را اندازه گیری می کند-به راحتی می توان دارایی های فعلی شما را به منظور پوشش بدهی های کوتاه مدت خود به پول نقد تبدیل کرد. هرچه نسبت بالاتر باشد ، دارایی های شما مایع تر می شود.

برای محاسبه نسبت فعلی ، از این فرمول استفاده کنید:

نسبت فعلی = دارایی های فعلی / بدهی های جاری

اگر از مثال بالا استفاده کنیم ، محاسبه به نظر می رسد:

نسبت فعلی = 36،000 / 11،000 = 3. 27

به معنی نسبت 3. 27: 1 (دارایی: بدهی).

نسبت فعلی شما نباید از 2: 1 پایین بیاید. اگر کمتر از 1: 1 باشد ، شما دارایی های فعلی کافی را برای پوشش بدهی های کوتاه مدت خود ندارید ، و در موقعیتی تنگ قرار دارید. هرچه نسبت شما بالاتر باشد ، توانایی بیشتری برای پوشش بدهی ها خواهید داشت.

نسبت سریع (که نسبت تست اسید نیز نامیده می شود) مانند نسبت فعلی است - اندازه گیری می کند که تجارت شما می تواند بدهی های خود را بپردازد. با این حال ، فقط به دارایی های بسیار نقدی مانند پول نقد یا دارایی هایی که به راحتی می توانند به پول نقد تبدیل شوند ، نگاه می کند - یعنی پولی که می توانید به سرعت دست خود را بدست آورید.

برای محاسبه نسبت سریع ، از این فرمول استفاده کنید:

نسبت سریع = (معادل های نقدی و نقدی + اوراق بهادار قابل فروش + حساب های دریافتنی) / بدهی های جاری

با استفاده از مثال بالا ، تعداد کل معادل های نقدی و نقدی ، به علاوه حساب های دریافتنی ، 24000 دلار است.(سرامیک چلسی هیچ اوراق بهادار قابل فروش ندارد.)

ما مورد خط تجهیزات را در این دارایی ها قرار نمی دهیم ، زیرا فروش تجهیزات راهی سریع برای جمع آوری پول نقد نیست.

بنابراین ، فرمول به نظر می رسد:

نسبت سریع = 24000 / 11،000 = 2. 18

یا نسبت 2. 18: 1 (دارایی های سریع: بدهی).

تا زمانی که نسبت سریع شما 1: 1 یا بالاتر باشد ، شما خوب عمل می کنید. شما دارایی های آسان و آسان برای پوشش همه بدهی های خود دارید.

نسبت بدهی به سهام به شما می گوید که تجارت شما چقدر به سهام عدالت در مقابل پول وام گرفته شده بستگی دارد.

برای محاسبه نسبت بدهی به سهام خود ، از این فرمول استفاده کنید:

نسبت بدهی به سهام = کل بدهی / مالک یا سهامداران

با استفاده از مثال بالا ، ما بدهی بلند مدت ، اما حساب های قابل پرداخت را در محاسبه قرار می دهیم.

بنابراین ، فرمول ما به این شکل است:

نسبت بدهی به سهام = 10،000 / 25،000 = 0. 4

یا نسبت 0. 4: 1 (بدهی: عدالت).

در این حالت ، چلسی خوب عمل می کند. بدهی 4: 1: نسبت سهام قابل قبول تلقی می شود. چلسی با تمام درآمدهای حفظ شده خود قادر است تجارت خود را تا حد زیادی با استفاده از پول خودش اداره کند.

نحوه خواندن صورت درآمد

بیانیه درآمد شما به شما می گوید که در طی یک دوره گزارشگری مالی چقدر پول خرج کرده است و چقدر به دست آورده است. این به شما امکان می دهد سود خالص خود را محاسبه کنید - خط پایین.

دلیل نامگذاری آن به عنوان پایین این است که سود خالص در پایین صورت درآمد شما است. همانطور که در بیانیه درآمد خود کار می کنید ، هزینه های بیشتر و بیشتر در مورد درآمد شما اعمال می شود ، به این معنی که مورد خط درآمد شما بیشتر و بیشتر می شود.

بیانیه درآمد مثال

erin-aquarium-income-statement

بخش هایی از صورت درآمد

درآمد فروش ، خط برتر ، تمام پولی است که قبل از در نظر گرفتن هرگونه هزینه ، در طول ماه به تجارت رسیده است.

هزینه کالاهای فروخته شده (COG) پولی است که ارین برای به دست آوردن درآمد فروش خود خرج کرده است. برای یک تجارت خرده فروشی مانند Erin ، این معمولاً هزینه عمده فروشی محصولات است.

سود ناخالص پس از تفریق COG ، درآمد ارین است ، اما بدون در نظر گرفتن هزینه های عمومی.

هزینه های عمومی شامل پولی است که ارین باید به صورت ماهانه هزینه کند تا تجارت خود را اداره کند و فروش کند. برخی از این موارد ، مانند اجاره ، همان ماه به ماه خواهد بود. برخی دیگر ، مانند آب و برق و لوازم اداری ، ممکن است نوسان داشته باشد.

درآمد عملیاتی (یا EBITDA - قبل از بهره ، مالیات ، استهلاک و استهلاک) - کل مبلغی را که ارین پس از کم کردن هزینه های از درآمد خود به خانه می برد ، به خود اختصاص می دهد ، اما قبل از در نظر گرفتن هرگونه مالیات یا بهره بدهی که باید بپردازد.

هزینه مالیات بر درآمد هزینه تخمین مالیات بر درآمد پرداخت شده یا بدهکار برای دوره گزارش است. همراه با پرداخت بهره (که ارین ندارد) ، این بخشی از فناوری اطلاعات در EBITDA است.

سود خالص پس از در نظر گرفتن کلیه هزینه ها ، از جمله مالیات و بهره ، کل مبلغی است که کسب و کار به دست آورده است.

تجزیه و تحلیل صورت درآمد با نسبت های مالی

سه نسبت مالی کلیدی وجود دارد که می توانید برای تجزیه و تحلیل صورتهای درآمد خود استفاده کنید. همه آنها حاشیه سود مختلف را محاسبه می کنند - رابطه بین درآمد و هزینه.

حاشیه سود ناخالص شما این است که کسب و کار شما در هر دلار درآمد کسب می کند ، فقط با در نظر گرفتن COGS. شما می توانید با پایین آمدن COG ها - صرفه جویی در هزینه های عمده فروشی کالاها و خدمات - یا با افزایش قیمت ها ، این حاشیه را افزایش دهید.

برای محاسبه حاشیه سود ناخالص ، از این فرمول استفاده کنید:

حاشیه سود ناخالص = (درآمد فروش - COGS) / درآمد فروش

با استفاده از مثال بالا ، ما دریافت می کنیم:

حاشیه سود ناخالص = (9000 - 4000) / 9000 = 0. 55 یا 55 ٪

حاشیه سود ناخالص ارین 55 ٪ است ، به این معنی که او 0. 55 دلار از هر دلار که به عنوان سود ناخالص به دست می آید ، نگه می دارد.

حاشیه سود عملیاتی شما شبیه به حاشیه سود ناخالص شما است ، اما هزینه های عمومی را نیز در نظر می گیرد. شما می توانید با افزایش قیمت ، کاهش COG یا کاهش هزینه های عملیاتی و سربار ، این حاشیه سود را افزایش دهید.

برای محاسبه حاشیه سود عملیاتی ، از این فرمول استفاده کنید:

حاشیه سود عملیاتی = درآمد عملیاتی (EBITDA) / درآمد فروش

برای ارین ، این به نظر می رسد:

حاشیه سود عملیاتی = 2،750 / 9،000 = 0. 31 یا 31 ٪

بنابراین ، برای هر دلار که درآمد کسب می کند ، ارین پس از در نظر گرفتن EBITDA ، 0. 31 دلار به خانه می گیرد.

به طور معمول ، این حاشیه سود عملیاتی است که برای کسب سود بیشتر روی افزایش تمرکز خواهید کرد. هزینه و هزینه های مالیاتی معمولاً چیزی نیست که بتوانید کنترل کنید. از این گذشته ، کنگره نرخ مالیات را تعیین می کند و نرخ بهره توسط وام دهندگان تعیین می شود. اما EBITDA توسط عملیات روزانه شما تعیین می شود-بنابراین حاشیه سود عملیاتی شما نسبت بیشترین کنترل شما است.

حاشیه سود خالص رابطه خط اصلی شما با درآمد فروش شماست. این کل مبلغی است که شما پس از در نظر گرفتن هر هزینه در نظر بگیرید.

شما حاشیه سود خالص خود را مانند این محاسبه می کنید:

حاشیه سود خالص = درآمد خالص / درآمد فروش

برای ارین ، این به نظر می رسد:

حاشیه سود خالص = 1850 /9000 = 0. 21 یا 21 ٪

بنابراین ، برای هر دلار که درآمد کسب می کند ، ارین 0. 21 دلار به خانه می گیرد.

نحوه خواندن بیانیه جریان نقدی

همه مشاغل کوچک از صورتهای جریان نقدی استفاده نمی کنند. اما اگر از روش تعهدی حسابداری استفاده می کنید ، بیانیه جریان نقدی برای اندازه گیری سلامت مالی شما ضروری است.

با استفاده از روش تعهدی ، هزینه ها و درآمد در هنگام تحمل روی کتاب ها ثبت می شود ، نه وقتی که پول در واقع دست را تغییر می دهد. به عنوان مثال ، شما ممکن است سفارش 1000 دلاری را به یک فروشنده اختصاص دهید. در این حالت ، شما بلافاصله آن را به عنوان هزینه 1000 دلاری ضبط می کنید - حتی اگر بعد از دریافت فاکتور ، تا بعد از آن پول به فروشنده ارسال نکنید.

به همین ترتیب ، شما می توانید یک مشتری 1000 دلار را فاکتور کنید و آن را به عنوان 1000 دلار حساب دریافتنی ، دارایی ثبت کنید. اما شما هنوز پول در دست ندارید - بنابراین ، اگر می خواهید از آن برای خرید 1000 دلار استفاده کنید ، پول در آنجا نخواهد بود.

بیانیه جریان پول نقد آن معاملات را معکوس می کند که در واقع پول نقد در دست ندارید ، بنابراین شما یک ایده واقعی از میزان پول نقد برای کار در طی یک دوره زمانی دریافت می کنید.

مثال بیانیه جریان نقدی

suraya-cash-flow-statement

بخش هایی از بیانیه جریان نقدی

به خاطر داشته باشید که اعداد موجود در براکت ها تفریق پول نقد هستند - می توانید آنها را به عنوان اعداد منفی بخوانید. اعداد بدون براکت اضافی هستند.

پول نقد ، آغاز دوره ، سورایا نقدی در ابتدای ماه بود.

درآمد خالص درآمد کل او برای ماه است. بسته به میزان میزان آن در حسابهای دریافتنی (پرداخت نشده) یا در بانک (پرداخت شده) ، ممکن است برخی یا تمام آن درآمد در بیانیه جریان نقدی کم شود.

افزودنی به هزینه های معکوس نقدی که در کتاب ها ذکر شده است ، اما هنوز پرداخت نشده است. به عنوان مثال ، 500 دلار حساب قابل پرداخت پول Suraya مدیون است ، اما پرداخت نکرده است. و 200 دلار استهلاک برای خریدهای حسابداری نمادین است - او قبلاً این 200 دلار را به عنوان بخشی از کل هزینه دارایی که او کاهش می دهد ، پرداخت کرده است.

تفریق از نقدی معکوس هرگونه معاملات که به عنوان درآمد برای ماه ثبت شده است ، اما در واقع دریافت نشده است. در این حالت ، 1000 دلار در حساب های دریافتنی است.

پول نقد خالص Suraya از فعالیت های عملیاتی 700 دلار است ، به این معنی که 700 دلار پول نقد در طول ماه وارد تجارت وی شد.

جریان نقدی از فعالیتهای سرمایه گذاری دارایی هایی مانند املاک و مستغلات ، تجهیزات یا اوراق بهادار را پوشش می دهد. سویا در این ماه یک ماشین خیاطی 500 دلاری خریداری کرد - سرمایه گذاری. این در کتاب ها به عنوان افزایش 500 دلاری به حساب تجهیزات وی ثبت شده است. با این حال ، او 500 دلار پول نقد برای دریافت آن هزینه کرد - به معنای کل هزینه باید کم شود.

جریان نقدی از فعالیتهای تأمین مالی ، لیست پول جمع آوری سود وام ، اعتبار و سایر بدهی ها را لیست می کند. این همچنین می تواند شامل قرعه کشی یا کمک های اضافی سرمایه از طرف صاحب مشاغل باشد.

جریان نقدی برای ماه منتهی به 31 مارس 2020 200 دلار است. این کل جریان نقدی ثریا از عملیات (700 دلار) منهای پول نقدی است که برای تجهیزات هزینه کرده است (500 دلار). در مجموع، او 200 دلار پول نقد در این ماه وارد تجارتش کرد.

پول نقد در پایان دوره 2200 دلار است—مبلغ نقدی اولیه او، به اضافه پولی که در این ماه به دست آورده است.

تجزیه و تحلیل صورت جریان نقدی با نسبت های مالی

نسبت های مالی برای جریان نقدی می تواند به شما بگوید چه مقدار پول نقد برای پوشش بدهی دارید و همچنین چه مقدار از درآمد شما در طول ماه به صورت پول نقد بوده است. در اینجا سه فرمول برای کمک به شما در انجام این کار وجود دارد.

نسبت پوشش بدهی فعلی به شما می گوید که چه مقدار جریان نقدی برای یک دوره خاص دارید در مقابل چه مقدار بدهی که باید در آینده نزدیک بپردازید - معمولاً در مدت یک سال.

برای استفاده از این فرمول، باید میانگین بدهی فعلی خود را محاسبه کنید. بدهی فعلی شما می تواند ماه به ماه تغییر کند زیرا اصل بدهی را پرداخت می کنید. محاسبه میانگین آن را در نظر می‌گیرد، بنابراین می‌توانید رقمی را به دست آورید.

این کار را با گرفتن تمام بدهی های جاری خود در ابتدای یک دوره حسابداری، تمام بدهی های جاری خود در پایان یک دوره، جمع کردن آنها و تقسیم بر 2 انجام دهید.

فرض کنید ترازنامه ثریا کل بدهی های جاری 1000 دلار در ابتدای مارس و 900 دلار در پایان را نشان می دهد.

(1000 + 900) / 2 = 950

بنابراین، میانگین بدهی فعلی او 950 دلار است.

در اینجا فرمول محاسبه نسبت بدهی متوسط فعلی شما آمده است:

نسبت بدهی متوسط فعلی =

وجه نقد خالص حاصل از فعالیت های عملیاتی / متوسط بدهی های جاری

برای ثریا، به این صورت است:

نسبت بدهی متوسط فعلی = 200 / 950 = 0. 21 یا 21٪

نسبت پوشش بدهی فعلی کمتر از 1:1 نشان می‌دهد که کسب‌وکار پول نقد کافی برای پرداخت تعهدات فوری خود تولید نمی‌کند... در این مورد، تجارت ثریا جای بهبود دارد.

مشابه نسبت پوشش بدهی فعلی، نسبت پوشش جریان نقدی میزان توانایی شما را در پرداخت بدهی با پول نقد اندازه می‌گیرد. با این حال، این نسبت تمام بدهی ها را، چه بلندمدت و چه کوتاه مدت، در نظر می گیرد.

برای جذب سرمایه گذار، گرفتن وام یا فروش شرکت شما مهم است - یک نسبت پوشش جریان نقدی خوب نشان می دهد که کسب و کار شما از نظر مالی سالم است و می تواند بدهی های خود را پوشش دهد.

پوشش جریان نقدی در مقیاس بزرگ - سالانه، به جای ماهانه - محاسبه می شود. بنابراین، ثریا جریان نقدی عملیاتی را از تمام صورت‌های جریان نقدی ماهانه خود در سال جمع می‌کند تا جریان نقدی سالانه خود را به دست آورد.

به خاطر سادگی ، ما می گوییم جریان نقدی Suraya از عملیات دقیقاً 700 دلار در هر ماه بود. بنابراین کل جریان نقدی وی برای سال 8،400 دلار است.

فرمول به این شکل است:

نسبت پوشش جریان نقدی = جریان نقدی خالص از عملیات / کل بدهی

بیایید بگوییم که علاوه بر 1200 دلار بدهی کارت اعتباری ، سویا 5،000 دلار با وام خود برای شروع کار خود باقی مانده است. این 6،200 دلار کل بدهی است.

برای او معادله خواهد بود:

8،400 / 6،200 = 1. 35

به طور کلی ، کارشناسان توصیه می کنند که برای جذب سرمایه گذاران ، نسبت پوشش پول نقد خود را بالاتر از 1. 0 نگه دارید.

نسبت حاشیه جریان نقدی به شما می گوید که برای یک دوره گزارش چقدر پول نقد برای هر دلار در فروش کسب کرده اید.

شما نسبت حاشیه جریان نقدی را با این فرمول محاسبه می کنید:

حاشیه جریان نقدی = نقدی خالص از فعالیتهای عملیاتی / فروش خالص

بیایید بگوییم Suraya برای ماه مارس 1200 دلار فروش خالص داشته است. نسبت حاشیه جریان نقدی او به این شکل است:

700 /1200 = 0. 58 یا 58 ٪.

بنابراین ، برای هر دلار Suraya که در ماه مارس درآمد فروش را بدست آورد ، 0. 58 دلار پول نقد دریافت کرد.

فارکس کاران ایران...
ما را در سایت فارکس کاران ایران دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ديناروند فهيمه بازدید : 32 تاريخ : جمعه 19 خرداد 1402 ساعت: 23:48