در اینجا اتفاقی است که برای لونا افتاده است و چرا قیمت می تواند به خراب شدن ادامه دهد

ساخت وبلاگ

UST گیره خود را از دست داد و لونا در حال سقوط است. چگونه این اتفاق افتاد و آیا قیمت ها می توانند کاهش یابد؟

پروتکل Terra و اکوسیستم آن چند روز است که در خط مقدم بازار رمزنگاری قرار گرفته اند و بدون دلیل.usT - stablecoin الگوریتمی پروتکل - میخ خود را از دست داد و به حدود 0. 30 دلار کاهش یافت. در همین حال ، لونا - رمزنگاری دیگر در اکوسیستم - در طی چند روز بیش از 90 ٪ سقوط کرد تا به پایین 4 دلار (در Binance) برسد.

این مقاله سعی در توضیح آنچه در مورد ارزهای رمزنگاری شده است و چرا ممکن است خارج شدن از این وضعیت چالش برانگیز باشد. برای انجام این کار ، درک این نکته مهم است که چگونه الگوریتمی که قرار است PEG 1: 1 دلاری UST را حفظ کند.

stablecoin الگوریتمی UST چگونه کار می کند؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد ، این پروتکل از دو نشانه اصلی تشکیل شده است: Terra (UST) و لونا (لونا).

کاربران با سوزاندن لونا در پورتال ایستگاه Terra قادر به نعناع UST هستند. اسناد رسمی پروتکل چند نمونه را ارائه می دهد که درک این مسئله را نسبتاً آسان می کند که چگونه پویایی می تواند در تئوری بازی کند.

کل اقتصاد Terra را به عنوان دو استخر تصور کنید: یکی برای Terra و دیگری برای لونا. برای حفظ قیمت Terra ، استخر عرضه لونا از عرضه Terra می افزاید یا کم می کند. کاربران لونا را به نعناع می سوزاند و Terra را به Mint Luna می سوزاند ، که همه توسط ماژول بازار الگوریتمی پروتکل تحریک می شوند.

شایان ذکر است که این از نظر مفهومی متفاوت از stablecoin های معمولی مانند USDT یا USDC است که توسط FIAT یا معادل های فیات پشتیبانی می شوند.

برای آسانتر کردن هضم ، تصور کنید که قیمت UST در حال حاضر 1. 01 دلار است. سپس کاربران می توانند از ویژگی مبادله ایستگاه Terra استفاده کنند و 1 دلار ارزش لونا را برای 1 UST تجارت کنند. بازار 1 دلار لونا و نعنا 1 را می سوزاند. سپس کاربران می توانند 1 UST خود را با قیمت 1. 01 دلار بفروشند - از 0. 01 USD در این فرآیند بهره مند شوند.

اکنون برعکس را تصور کنید - UST با 0. 99 دلار معامله می شود. کاربران قادر به انجام کار برعکس هستند - مبادله 1 UST را برای 1 دلار لونا. مبادله 1 UST و نعناع 1 USD LUNA را می سوزاند - کاربران سود . 01 UST از مبادله.

هرچه تفاوت آن در PEG بزرگتر باشد ، داوری سودآورتر خواهد بود. از نظر تئوری ، اگر PEG از بین برود و قیمت سقوط UST زیر 1 دلار ، کاربران می توانند UST را برای لونا بسوزانند و با سود بیشتری بفروشند.

با این حال، این بدان معناست که ارزش بازار UST باید کمتر از ارزش LUNA باشد، زیرا برعکس این بدان معناست که اجرای فرضی بانک Terra (بخوانید: بازخرید UST برای LUNA) به برخی از کاربران اجازه نمی‌دهد که نتوانند 1 دلار از UST را به ارزش 1 دلار بازخرید کنند. از لونا

در چند روز گذشته تمامی فرضیه های فوق به واقعیت تبدیل شد.

میخ UST ناپدید می شود، قیمت LUNA بیش از 90٪ کاهش می یابد

در چند روز گذشته، رویدادهای خاصی رخ داده است که باعث ایجاد یک آبشار از مسائل برای اکوسیستم Terra شده است. نمودار UST (به یاد داشته باشید - قرار است یک استیبل کوین باشد که 1:1 با USD تثبیت شده است) به این شکل است (در Binance):

قیمت UST در 11 می به 0. 225 USDT کاهش یافت، به این معنی که چیزی که قرار بود یک استیبل کوین باشد، تقریباً 80 درصد از ارزش خود را در چند روز از دست داد.

نمودار LUNA در همان زمان به این صورت است:

قیمت در 11 می به حدود 4 دلار (در بایننس) سقوط کرد و در چند روز گذشته تقریباً 90 درصد کاهش داشت.

گمانه زنی ها در مورد اینکه چرا این اتفاق افتاد بسیار زیاد است و Do Kwon - مدیرعامل Terra هنوز توضیح رسمی ارائه نکرده است.

با این حال، در 9 مه، او در یک موضوع مفصل توضیح داد که شورای نگهبان بنیاد لونا به استقرار 1. 5 میلیارد دلار سرمایه - در BTC و UST - برای دفاع از میخ رای داد.

1/ شورای LFG به تازگی به استقرار 1. 5 میلیارد سرمایه (0. 75 میلیارد در BTC، 0. 75 میلیارد در UST) برای رفع نگرانی های بازار در مورد UST رأی داد. برخی زمینه های بیشتر در مورد چرایی و چگونگی: https://t.co/TfaAPkzgUJ

— Do Kwon فارکس کاران ایران...

ما را در سایت فارکس کاران ایران دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ديناروند فهيمه بازدید : 29 تاريخ : شنبه 20 خرداد 1402 ساعت: 0:44