مقدمه ای در شبکه Solana

ساخت وبلاگ

blockchain Solana به لطف سرعت رعد و برق ، هزینه معاملات پایین تر و عملکرد قرارداد هوشمند ، حامیان متعددی را به دست آورد. این امر به سولانا کمک کرده است تا سهم فزاینده ای از بازار blockchain را بدست آورد و منجر به ظهور اکوسیستم ساخته شده در اطراف آن شده است.

اما چه چیزی باعث می شود Solana برای توسعه دهندگان و معامله گران بسیار جذاب باشد؟این مقدمه در Solana به بررسی آنچه در آن است ، توکن Solana ، مکانیسم اجماع و Dapps برتر Solana می پردازد.

در این مقاله

  • سولانا چیست؟
  • نشانه سولانا
  • DAPP های برتر Solana و موارد استفاده
  • معماری سولانا
  • گره های معتبر Solana
  • الزامات معتبر Solana
  • گره های Solana با Apis Crypto

سولانا چیست؟

blockchain با منبع باز Solana در یک مقاله سفید که در نوامبر سال 2017 توسط آناتولی یاکوونکو منتشر شد ، پیشنهاد شد. مقاله سفید یک blockchain را بر اساس اثبات تاریخ ارائه می دهد که از قراردادهای هوشمند با عملکرد بالا ، از جمله NFT ها پشتیبانی می کند. سه سال بعد در 16 مارس 2020 ، اولین بلوک Solana ایجاد شد.

Solana از آن زمان به یکی از محبوب ترین blockchain ها تبدیل شده است ، با 400 ٪ رشد در تابستان سال 2021. این ظهور نجومی به کانون توجه با رونق NFT و افزایش علاقه به Defi همزمان شد.

تازه وارد اکنون به لطف قابلیت های مشابه خود ، اما با اضافه شدن امتیاز هزینه های پایین تر و بهره وری بیشتر ، به عنوان رقیب مستقیم Ethereum در نظر گرفته می شود.

Solana قصد دارد ویزای blockchain باشد و ادعا می کند 65000 معاملات پیشرو در صنعت را پردازش می کند (TPS). این یک تضاد دقیق با 30 TPS Ethereum است و 7 TP های بیت کوین را شرمنده می کند.

نکته دیگر برای Solana در برابر دو بازیکن اصلی blockchain دیگر این است که مکانیسم اجماع سولانا ، ترکیبی از اثبات سهام (POS) و اثبات تاریخ (POH) از اثبات رویکرد کار آنها سبزتر است.(اگرچه اتریوم اخیراً به POS تغییر یافته است ، اما برای مدت طولانی مورد انتقاد از مصرف انرژی بالا ناشی از POW قرار گرفته است.)

blockchain Solana محل زندگی اکوسیستم وسیعی از DAPPS ، DEFI ، بازی ها ، کلکسیون ها ، نشانه ها و موارد دیگر است که هدف آن بهره مندی از سرعت ، هزینه های پایین ، امنیت و مقیاس پذیری آن است.

نشانه سولانا

Solana دارای نشانه بومی و ابزار خاص خود ، Sol است که برای پرداخت هزینه های معامله در شبکه استفاده می شود. همچنین از آن برای استیک استفاده می شود و به کاربران این امکان را می دهد تا ضمن کسب پاداش ، از امنیت سولانا پشتیبانی کنند. توکن تورمی به گونه ای طراحی شده است که دارای عرضه در حال کاهش و نرخ تورم سالانه 1. 5 ٪ است.

DAPP های برتر Solana و موارد استفاده

توسعه دهندگان برای ایجاد DAPP های مقیاس پذیر از جمله مبادلات ، کلکسیون ها ، بازی ها ، بازارهای NFT و موارد دیگر ، از عملکرد ، سرعت و امنیت بالا Solana استفاده می کنند. بیایید نگاهی به برخی از محبوب ترین خلاقیت های شبکه Solana بیندازیم.

Raydium: Raydium اولین سازنده خودکار بازار (AMM) بود که در Solana ساخته شد. این پروتکل نقدینگی زنجیره ای را به سرم DEX ارائه می دهد (یکی دیگر از پروژه های برتر Solana ، در زیر مراجعه کنید). Raydium تعویض و معاملات سریع و مقرون به صرفه ، نقدینگی مشترک ، فرصت های بازده و موارد دیگر را امکان پذیر می کند.

ORCA: ORCA یکی از محبوب ترین مبادلات غیر متمرکز ساخته شده در سولانا است. این پلتفرم دارای دسترسی به ارزهای رمزپایه با تجربه ای ساده تر ، محور و کاربر پسند تر است. با ORCA ، کاربران می توانند دارایی ها را عوض کنند ، نقدینگی را ارائه دهند و عملکرد کسب کنند.

سرم: سرم یکی دیگر از اکوسیستم های DEX است که بر روی Solana ساخته شده است. سرم لکه و مشتقات غیر حضوری و یک کتاب سفارش خودکار محدود را فراهم می کند تا به بازرگانان کنترل کامل بدهد. طیف گسترده ای از توابع آن شامل STABLECOIN با زنجیره ای متقاطع و تبادل دارایی های بسته بندی شده و تجارت لغزش کم است.

Magic Eden: Magic Eden شماره 1 Solana NFT Marketplace است که به کاربران امکان می دهد دارایی های دیجیتالی منحصر به فرد ایجاد ، خرید ، فروش و تجارت کند. این پلتفرم دارای 0 ٪ هزینه لیست و تنها 2 ٪ هزینه معامله است که آن را به یک بستر جذاب NFT برای تازه ها و معدنچیان فصلی یکسان تبدیل می کند.

معماری سولانا

معماری شبکه منحصر به فرد Solana مجموعه ای از الگوریتم ها را برای اجرای یک blockchain جمع می کند که با افزایش شبکه ، امکان مقیاس تراکنش بالاتر را فراهم می کند.

blockchain با ترکیبی از اثبات سهام (POS) و اثبات تاریخ (POH) کار می کند.

POH به عنوان یک مکانیسم اجماع در Solana مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه راهی برای بهبود مکانیسم اجماع اثبات سهام (POS) است.

POS به اعتبار سنجی اجازه می دهد تا معاملات را بر اساس میزان SOL و سهام خود تأیید کنند در حالی که POH معاملات را به دست می آورد ، این همان چیزی است که به راندمان بیشتر و توان بالا امکان پذیر است.

بیایید نگاهی دقیق تر به این دو روش بیندازیم.

اثبات سهام

صاحبان SOL با اثبات سهام ، سکه های خود را به یک اعتبار سنج می برند. اعتبار سنج در واقع رایانه ای است که نرم افزار blockchain را اجرا می کند و نسخه خود را از Ledger blockchain بارگیری می کند.

اعتبار سنجی Solana مانند "معدنچیان" و گره های اثبات کارکنهای کار مانند بیت کوین و اتریوم است. تفاوت این است که اعتبار سنج ها با یکدیگر رقابت نمی کنند تا بتوانند بلوک بعدی معاملات را به blockchain اضافه کنند (و هزینه های معامله را به عنوان پاداش بدست آورند).

در عوض ، یک اعتبار سنج به طور تصادفی انتخاب می شود ، اما از یک گروه منتخب بر اساس میزان رمزنگاری که آنها را جمع کرده اند ، چه مدت آنها را در دست گرفته و سایر معیارهای ممکن است. این مدل راهی برای اندازه گیری سطح تعهد اعتبار سنج به شبکه و سپس پاداش آنها برای آن است.

اثبات تاریخ

POH همان چیزی است که Solana را از سایر blockchains مهم جدا می کند. اثبات مدل تاریخ به عنوان "ساعت برای blockchain" شناخته شده است.

توالی محاسبات آن به عنوان یک سوابق دیجیتالی رمزنگاری عمل می کند و اثبات ترتیب قابل اثبات و عبور از زمان بین وقایع را نشان می دهد. هر معامله در شبکه ، یک جدول زمانی دریافت می کند و گذر زمان بی اعتماد را به یک دفترچه رمزگذاری می کند.

چرا این خاص است؟

خوب ، تا آن زمان ، سایر blockchains عمومی شبکه ای از گره ها را داشتند که هر یک ساعت محلی خود را داشتند. هیچ یک از گره ها از ساعتهای دیگران آگاهی نداشتند که منجر به عدم وجود منبع زمانی قابل اعتماد شد.

این بدان معناست که وقتی از یک جدول زمانی برای پذیرش یا رد پیام استفاده می شد ، هیچ تضمینی وجود نداشت که گره های شبکه دیگر همان انتخاب را انجام دهند. POH این مسئله را حل می کند زیرا هر گره شبکه می تواند به روشی کاملاً بی اعتماد به زمان بندی ضبط شده تکیه کند.

گره های معتبر Solana

شبکه گره های Solana می تواند انواع مختلفی از کارهای پیچیده را انجام دهد ، اما کافی است بدانیم که دو نوع اصلی گره وجود دارد - گره های معتبر و بایگانی.

گره های معتبر مواردی هستند که اجماع را روی blockchain انجام می دهند. اگر یک استاکر سهم خود را به یک اعتبار سنج ارسال کند ، اعتبار سنج می تواند به عنوان یک رهبر شکاف انتخاب شود. این رهبر شکاف یک اعتبار سنجی است که مسئولیت تولید بلوک در طی آن شکاف زمان اختصاص داده شده است.

با ظرفیت کامل ، شبکه Solana می تواند هر سال 4 پتابیت داده تولید کند.

اگر هر گره Solana برای ذخیره تمام آن داده ها موظف بود ، عضویت شبکه را که منجر به تمرکز می شود ، محدود می کند. اثبات تاریخ با ایجاد یک فرآیند اعتبار سنجی سریعتر و اجازه توزیع دفترچه به شبکه گره هایی به نام بایگانی کمک می کند.

الزامات معتبر Solana

اگرچه ، هرکسی که مایل به تبدیل شدن به یک اعتبار سنج Solana باشد ، حداقل مورد نیاز SOL لازم نیست. با این حال ، اجرای یک اعتبار سنج هزینه دارد.

اعتبار سنج های Solana باید هر روز در بلوک های جدید رأی دهند و برای انجام این کار ، آنها باید SOL را خرج کنند. ارزش رأی گیری روزانه تقریباً 1. 1 SOL است که با قیمت های فعلی برابر با 61 دلار در روز است. این به بیش از 22000 دلار در سال ترجمه می شود.

اما قبل از اینکه حتی به آن مرحله برسید ، الزامات فنی پیشرفته ای وجود دارد که بتوانید یک گره معتبر را اجرا کنید. این الزامات سخت افزاری می تواند حدود 6000 دلار را به شما بازگرداند.

گره های Solana با Apis Crypto

شبکه Solana ترکیبی پیچیده از فناوری ، الگوریتم های رمزنگاری و معماری است که برای مدیریت نیاز به تجهیزات قدرتمند ، پهنای باند بالا و تخصص blockchain دارد.

این می تواند به عنوان یک مانع بزرگ برای هر SME که مایل به دسترسی به داده های Solana یا شرکت در شبکه است ، عمل کند. Crypto API زیرساخت های قابل اعتماد و دانش فنی را برای کمک به تجزیه این موانع فراهم می کند.

گره های ما به عنوان یک سرویس دسترسی آسان به داده های Solana را به شما امکان می دهد تا DAPP ها و برنامه های قوی را که با Blockchain یکپارچه شده اند ، بسازید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گره های ما به عنوان یک سرویس ، امروز با تیم Crypto APIS تماس بگیرید.

فارکس کاران ایران...
ما را در سایت فارکس کاران ایران دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ديناروند فهيمه بازدید : 39 تاريخ : شنبه 20 خرداد 1402 ساعت: 1:36